Spektakle profilaktyczno – edukacyjne w ramach Rządowego Programu „Bezpieczna+”

PDF Drukuj Email
piątek, 08 grudnia 2017 00:00

bezpieczna-plus logo

29 listopada 2017 roku uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lipiu wraz z opiekunami udali się do Gminnego Osrodka Kultury w Lipiu na spektakle edukacyjno – profilaktyczne w ramach realizacji Rządowego Programu „Bezpieczna+”. Aktorzy z Teatru Wiśniowego zaprezentowali trzy spektakle odpowiednio dla grup wiekowych.

          Najmłodsza grupa klasy I-III uczestniczyła w spektaklu edukacyjnym z elementami profilaktyki pt: „Granica”. Bohaterem spektaklu był mały urwis - Kwasek, którego specjalnością życiową jest uczestnictwo we wszystkich możliwych tarapatach, jakie mają miejsce w szkole i poza nią. Początkowo w kłopoty popada nieświadomie, ale z czasem orientuje się, że on sam ma duży wpływ na to, co się dzieje dookoła. Postanowił skwapliwie skorzystać z nowo odkrytej umiejętności, co wywołuje sporo nieporozumień, a nawet kłótni. Nie martwiło go to wcale, a nawet zaczynało mu się coraz bardziej podobać.

         Grupa uczniów z klas IV – VI uczestniczyła w spektaklu profilaktyczno – edukacyjnym pt:„Odwróceni”. Problem alkoholu, używek, przemocy , agresji i nietolerancji jest wciąż obecny w wielu środowiskach, również wśród ludzi młodych. Obok przemocy fizycznej i psychicznej pojawiło się także zjawisko tzw. cyberprzemocy. Internet, w założeniu wspaniałe źródło wiedzy i rozrywki, często staje się narzędziem szantażu, wyłudzeń czy też znęcania się nad innymi. Problemy te, w połączeniu z alkoholem i używkami często prowadzą do tragicznych finałów. Jedną z historii wykorzystano jako kanwę spektaklu.

        Uczniowie z klasy VII szkoły podstawowej i klas II, III gimnazjum oglądali spektakl profilaktyczno – edukacyjny pt: „Sieć”. W spektaklu zostały poruszone problemy relacji wśród młodzieży, sposoby rozwiązywania trudnych problemów, świat szybkiej i bezkrytycznie przyjmowanej komunikacji medialnej (internet). Zawarte treści poruszały temat przestępczości jako sposobu do pozyskania środków finansowych na własne potrzeby, a także brak świadomości na temat konsekwencji ponoszonych przez młodocianych przestępców, poczucie bezkarności. Zastraszenie, jako środek podporządkowania sobie słabszych psychicznie i fizycznie, zatarcie granic moralnych, postępowanie wg zasady: “cel uświęca środki”. Brak autorytetów, kult siły i przemocy jako środka do osiągnięcia sukcesu, bycia zauważanym i szanowanym.

 

Każdy spektakl kończył się prelekcją, w której prowadzący poruszali bardzo ważne kwestie takie jak:

-         komunikatory internetowe lekarstwem na samotność,

-         internet jako anonimowy środek wykorzystywany do działań przestępczych,

-         rozpowszechnianie kompromitujących ujęć w sieci internetowej to bezmyślna zabawa czy już wyrafinowanie znęcanie się,

-         “pigułka gwałtu” - tragiczne konsekwencje nieświadomego zażycia,

-         brak zaufania do dorosłych w przypadku rozwiązywania trudnych problemów,

-         samotne rozwiązywanie problemów związanych z przestępczością to ryzyko dla siebie i najbliższego otoczenia.

Uczniowie chętnie uczestniczyli w spektaklach.

 

Anna Osiewacz

 
free pokerfree poker
Ulti Clocks content

godlo polski.svg


 LogoZSP

 Zespół Szkolno - Przedszkolny
ul. Częstochowska 31
42 – 165 Lipie

tel. 34 318 80 88
e-mail  zsplipie@op.pl


 zsp

Przedszkole Publiczne


Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego


Film o ZS-P w Lipiu

 klisza

Czerwiec 2017r.

Czerwiec 2014r.
  comenius rgb


herb GMINY LIPIE


logo wiarygodna szkola


DBI

http://bezpiecznie-w-sieci.blogspot.com/


logo glowne


 logo newest


sniadanie-daje-moc


logo-trzymaj-forme


kodowanie


logo probramowanie


logo-chd

-Rządowy program

BEZPIECZNA +


unnamed


2016 CodeWeek logo-768x768


1408372303


logo-cyfrowobezpiecznipl(2)