Mikołaj Kopernik – sceniczna opowieść o wielkim Polaku

PDF Drukuj Email

szlaczek-1337952910

Mikołaj Kopernik – sceniczna opowieść o wielkim Polaku

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Lipiu postanowili uczcić 100-lecie polskiej niepodległości przez poznanie postaci wybitnych Polaków. Dla osiągnięcia tego celu wybrali jednak nie Internet czy inne źródło informacji, ale przygotowali inscenizację, której bohaterem był Mikołaj Kopernik. W piątek 6 kwietnia uczniowie klasy VI oraz IVb, zaprezentowali ją całej społeczności ZS-P w Lipiu.

            Widzowie z dużym zainteresowaniem śledzili losy genialnego astronoma, począwszy od jego narodzin w Toruniu, aż do opublikowania najważniejszego dzieła - O obrotach sfer niebieskich, co nastąpiło u schyłku życia Kopernika, a nawet, jak twierdzą niektórzy historycy – w chwili, gdy autor sławnego traktatu leżał już na łożu śmierci. W świadomości przeciętnego ucznia, i chyba nie tylko ucznia, Kopernik to astronom, twórca teorii heliocentrycznej. Mało kto jednak wie, że był on prawdziwym człowiekiem swojej epoki - Renesansu, a więc osobą o szerokich zainteresowaniach, wielu zawodach i wielkich zdolnościach. Dzięki inscenizacji widzowie dowiedzieli się, że Kopernik to także prawnik, lekarz, a nawet, jak określilibyśmy to w czasach nam współczesnych – ekonomista, zajmujący się teorią pieniądza.mikolaj kopernik13Było to możliwe dzięki znakomitemu wykształceniu, jakie uzyskał na najlepszych europejskich uniwersytetach. Kopernik zwykle kojarzy się z Toruniem, gdzie się urodził i spędził dzieciństwo, a przecież ten wielki Polak związany był także z Krakowem, gdzie studiował, Olsztynem, którego bronił przed Krzyżakami oraz z Fromborkiem, w którym przez wiele lat prowadził obserwacje nieba, zwieńczone stworzeniem rewolucyjnej, jak na tamte czasy, teorii budowy i funkcjonowania naszego układu słonecznego.mikolaj kopernik8

            Postać Mikołaja Kopernika z pewnością zasługuje na podziw i uznanie potomnych, zwłaszcza rodaków, ale uczniowie biorący udział w przedstawieniu także zachwycili widzów wieloma talentami. Wspaniale zaprezentowali się młodzi aktorzy, podziwiać można było również piękny śpiew, grę na trąbce i na flecie, a nawet zdolności gimnastyczne dzieci – gwiazdy „wędrownych cyrkowców” i skoki przez kręcący się sznur „planet”, które dzięki odkryciu Kopernika, wchodziły na swoją nową orbitę w układzie słonecznym. Atutem inscenizacji była również pomysłowa, wielofunkcyjna dekoracja oraz barwne kostiumy młodych aktorów. Warto z wdzięcznością podkreślić, że część strojów została uszyta specjalnie na to przedstawienie przez p.Marzenę Woźniak – mamę „planety Wenus” oraz p.Czesławę Buchwald – babcię „Merkurego”, a także śpiewającej „Cyganki”. 

            mikolaj kopernik14Spektakl „Mikołaj Kopernik” stanowi siódmą już część cyklu inscenizacji pod wspólnym tytułem „Małe opowieści o wielkich ludziach i dawnych czasach”, wystawionych przez uczniów ZS-P w Lipiu. Łączy je wspólny cel, jakim jest ukazanie dzieciom i młodzieży postaci Polaków, z których możemy być dumni. Przedstawienie poświęcone Mikołajowi Kopernikowi wpisuje się również w realizację przez szkołę programu edukacyjnego „Być jak Ignacy”, którego druga już edycja ukierunkowana została na zapoznanie młodzieży szkolnej z biografią i osiągnięciami czterech wybitnych polskich naukowców, w tym Mikołaja Kopernika.

Jolanta Cyprych

galeria

mikolaj kopernik23

 
free pokerfree poker
Ulti Clocks content

godlo polski.svg


 LogoZSP

 Zespół Szkolno - Przedszkolny
ul. Częstochowska 31
42 – 165 Lipie

tel. 34 318 80 88
e-mail  zsplipie@op.pl


 zsp

Przedszkole Publiczne


Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego


Film o ZS-P w Lipiu

 klisza

Czerwiec 2017r.

Czerwiec 2014r.
  comenius rgb


herb GMINY LIPIE


logo wiarygodna szkola


DBI

http://bezpiecznie-w-sieci.blogspot.com/


logo glowne


 logo newest


sniadanie-daje-moc


logo-trzymaj-forme


kodowanie


logo probramowanie


logo-chd

-Rządowy program

BEZPIECZNA +


unnamed


2016 CodeWeek logo-768x768


1408372303


logo-cyfrowobezpiecznipl(2)