Konkurs Krasomówczy

PDF Drukuj Email
piątek, 26 października 2018 20:59

Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Dzieci i Młodzieży posiada wyjątkowo długą, bo już 34-letnią tradycję. Ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę pielęgnacji kultury języka ojczy­stego, kształtowanie szacunku do ojczystej ziemi, kultury i małych ojczyzn, rozbudzanie zamiłowania do pięknego i sugestywnego mówienia oraz kształtowanie umiejętności poprawnego, jasnego i logicznego formułowania myśli. Nie mniej ważne jest rozbudzanie zainteresowań krajoznawczych wśród uczestników oraz zachęcanie ich do poznawania własnego regionu, jego historii, dorobku, zdobywania wiedzy o Polsce i Polakach.

W czwartek 25 października ZS-P w Lipiu gościł uczestników etapu wojewódzkiego tego konkursu. Było ich pięcioro w kategorii szkół podstawowych i dwoje w kategorii gimnazjów. Zadanie uczestników polegało na wyszukaniu tematów ciekawych krajoznawczo, a następnie zaprezentowaniu ich w formie dwóch wypowiedzi, pięcio i siedmiominutowej. Przy czym powinny one być spontaniczne, sugestywne, odznaczające się barwną i piękną polszczy­zną.

Tematyka tegorocznej edycji Konkursu Krasomówczego była bardzo zróżnicowana. Uczestnicy ze szkół podstawowych opowiadali między innymi o historii cudownego obrazu Najświętszej Marii Panny z klasztoru o.o. Paulinów na Jasnej Górze, słynnej Bramie Twardowskiego w Złotym Potoku oraz o znanym z programu telewizyjnego „Ziarno” biskupie częstochowskim Janie Długoszu, oraz dawnym wojewodzie poznańskim, Macieju Borkowicu, którego duch straszy w ruinach olsztyńskiego zamku.

Natomiast młodzież gimnazjalna zainteresowała słuchaczy wypowiedziami na temat historii Dankowa, pierwszych dni wojny w Parzymiechach oraz o jednej z największych bitew granicznych kampanii wrześniowej stoczonej w pobliskiej wsi Mokra.

Przy ocenie Jury brało pod uwagę przede wszystkim:

  1. Zgodność prezentowanych treści z tematyką konkursu.
  2. Konstrukcję wypowiedzi.
  3. Ogólną prezentację tematu.
  4. Sugestywność wypowiedzi.
  5. Jasność i logiczność formułowanych myśli.
  6. Płynność oraz poprawność wyrażania się.
  7. Bogactwo języka i jego barwność.
  8. Dostosowanie tekstu do osobowości i wieku występującego.
  9. Kontakt ze słuchaczami

Laureaci pierwszego i drugiego miejsca eliminacji wojewódzkich uzyskali prawo startu w Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym. Niezmiernie nam miło, że zarówno w kategorii szkół podstawowych jak i gimnazjów, województwo śląskie w Legnicy reprezentować będą uczniowie naszej szkoły: Natalia Irach z klasy Vb, Maciej Cieślak z klasy IIIa gimnazjum i Jakub Olczyk z klasy IIIb gimnazjum.

Organizatorzy konkursu dziękują rodzicom za pomoc w przygotowaniu poczęstunku dla uczestników i gości konkursu.                                              

Jolanta Cyprych

galeria

53DSC05690

 
free pokerfree poker
Ulti Clocks content

godlo polski.svg


 LogoZSP

 Zespół Szkolno - Przedszkolny
ul. Częstochowska 31
42 – 165 Lipie

tel. 34 318 80 88
e-mail  zsplipie@op.pl


 zsp

Przedszkole Publiczne


Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego


Gimnazjum im. Królowej Jadwigi


Film o ZS-P w Lipiu

 klisza

Czerwiec 2017r.

Czerwiec 2014r.


  comenius rgb


herb GMINY LIPIE


logo wiarygodna szkola


DBI

http://bezpiecznie-w-sieci.blogspot.com/


logo glowne


 logo newest


mleko


owoce


sniadanie-daje-moc


logo-trzymaj-forme


kodowanie


logo probramowanie


logo-chd

-Rządowy program

BEZPIECZNA +


unnamed


2016 CodeWeek logo-768x768


1408372303


logo-cyfrowobezpiecznipl(2)