Erasmus+ działania w II semestrze 17/18

Drukuj Email

1. Wizyta w Gloucester, Wielka Brytania

21 marca 2018r. rozpoczęła się kolejna wizyta studyjna w ramach realizacji projektu Erasmus + „Arts and Traditions”. Troje nauczycieli z naszej szkoły udało się na pięciodniowy wyjazd do Widden Primary School w Gloucester, w Wielkiej Brytanii. To była już czwarta wizyta studyjna podczas której nauczyciele ze wszystkich szkół partnerskich spotkali się, aby podsumować działania zrealizowane w pierwszym semestrze tego roku szkolnego, dokonać ich ewaluacji oraz zaplanować pracę na najbliższe miesiące. Wszystkie szkoły partnerskie przygotowały sprawozdania w różnej formie. Były to głównie prezentacje multimedialne, albo filmiki. Uczestniczyliśmy również w warsztatach przygotowanych przez gospodarzy. Dotyczyły one sztuki graffiti oraz Interpretive Dance, czyli tańca z choreografią. Prowadzący zajęcia z ogromnym zaangażowaniem dzielili się z nami doświadczeniem i umiejętnościami artystycznymi.

Wizyta była również okazją do poznania szkoły i kultury kraju. Szkoła Widden to szkoła otwarta na wielokulturowość. W każdej klasie znajdują się dzieci różnych narodowości. Nie zabrakło tam również Polaków, którzy nas gorąco przywitali. Jedynie 5% wszystkich uczniów szkoły to rodzimi Brytyjczycy. Pomimo różnorodności kultur wszyscy uczniowie dobrze czują się w szkole, co było widać podczas piątkowego assembly, czyli apelu szkolnego, na którym dzieci z radością zaśpiewały piosenkę „This Is Our School”. W sobotnie popołudnie wzięliśmy udział w School Fair, czyli festynie szkolnym zorganizowanym przez nauczycieli i rodziców uczniów. Działanie miało cel charytatywny – zbiórka pieniędzy na czystą wodę w Afryce.

Podczas pobytu uczestniczyliśmy także w licznych występach uczniów, prezentacjach, pokazach tańców oraz przedstawieniu teatralnym „As You Like It” Williama Shakespeara. Mieliśmy również okazję zwiedzić piękne miasto Gloucester pochodzące z czasów rzymskich, położone w dolinie rzeki Severn, 180 km na zachód od Londynu. Zobaczyliśmy tam m.in. doskonale zachowaną średniowieczną katedrę, w której kręcono sceny do "Harry'ego Pottera". 

Wizyta studyjna przebiegła w bardzo miłej atmosferze, pełnej otwartości i entuzjazmu. Koordynatorowi projektu, który był zarazem gospodarzem wizyty oraz wszystkim nauczycielom, uczniom i ich rodzicom serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas i bardzo ciepłe przyjęcie. Do Polski przywieźliśmy same dobre wspomnienia, które na długo zostaną w naszej pamięci.

IMG 1606


2. HELLO GREECE, czyli wideokonferencja ze szkołą grecką w Lavrio.

30 maja 2018r. uczniowie klasy V wzięli udział w spotkaniu online z rówieśnikami ze szkoły partnerskiej w Grecji w Lavrio. Wideokonferencja została poprzedzona wieloma przygotowaniami, gdyż podczas spotkania musieli zmagać się z pytaniami w quizie "Guess where we are...". Uczniowie obejrzeli wcześniej prezentację multimedialną o kraju partnerskim, poznali ciekawostki związane z Grecją i uczyli się o ich sławnym artyście. Wideokonferencji towarzyszył stres, czy będą umieli odpowiedzieć na wszystkie pytania zadane przez rówieśników z Lavrio. Wszystko jednak przeszło pomyślnie. Zarówno nasi uczniowie jak i z Grecji bez problemu znali odpowiedzi na wszystkie zadawane pytania. Na zakończenie pożegnaliśmy się w rytmie polskiej muzyki. Nasi uczniowie zaśpiewali jeden z większych hitów tego roku: "Miłość, miłość w Zakopanem". Wszyscy uczestnicy spotkania jednomyślnie stwierdzili, że było to bardzo ciekawe doświadczenie i chcieliby mieć jeszcze  okazję spotkania z innymi szkołami partnerskimi.

IMG 5915

2. Erasmus Day


3. Film w programie JellyCam

IMG 0028


4. Warsztaty z malowania na szkle

Na przełomie marca i kwietnia uczniowie naszej szkoły poznawali nową technikę plastyczną jaką jest malowanie na szkle. Jest to bardzo stara sztuka, wykorzystywana do zdobienia szkła użytkowego jak również ozdobnego. Malowano wazony, szklane tace, szklanki, półmiski, ale także obrazki, butelki itp. Sztuka ta najlepiej rozwijała się w Czechach, gdzie przemysł szklany istnieje już od połowy XIV wieku. W Polsce pierwsze informacje o malowaniu na szkle pochodzą XV w. głównie z Krakowa. Początkowo obrazy na szkle służyły mieszczanom i dopiero w XVIII w stopniowo rozpowszechniły się na wsi. Obrazy wieszano pod powałą izb, jeden obok drugiego i stanowiły one najważniejszy element wystroju wnętrza. Na wsi jednak około roku 1880 spadło zainteresowanie tą sztuką a na miejsce obrazków na szkle zaczęły pojawiać się obrazki przedstawiające świętych.

Na lekcjach plastyki pani Urszula Szala wytłumaczyła skąd się ta technika wzięła, na czym polega i krok po kroku uczniowie próbowali swoich sił. Klasa VI odwzorowała polskie motywy i namalowała je na szkole. Następnie uczniowie klas I-III wypełnili farbami wzory według własnych upodobań i pomysłów. Technika okazała się bardzo interesująca a wytwory pracy dzieci przepiękne. Wszystkie prace zostały oprawione ramkami.

5. Taniec rumuński

6. Graffiti Art

IMG 20181001 132909 HDR

7. Wizyta we Włoszech

20180515 153554

8. Interpretive Dance Harry Potter

IMG 0442


 
free pokerfree poker
Ulti Clocks content

godlo polski.svg


 LogoZSP

 Zespół Szkolno - Przedszkolny
ul. Częstochowska 31
42 – 165 Lipie

tel. 34 318 80 88
e-mail  zsplipie@op.pl


 zsp

Przedszkole Publiczne


Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego


Film o ZS-P w Lipiu

 klisza

Czerwiec 2017r.

Czerwiec 2014r.
  comenius rgb


herb GMINY LIPIE


logo wiarygodna szkola


DBI

http://bezpiecznie-w-sieci.blogspot.com/


logo glowne


 logo newest


sniadanie-daje-moc


logo-trzymaj-forme


kodowanie


logo probramowanie


logo-chd

-Rządowy program

BEZPIECZNA +


unnamed


2016 CodeWeek logo-768x768


1408372303


logo-cyfrowobezpiecznipl(2)