Świadkowie historii są wśród nas

PDF Drukuj Email
niedziela, 24 września 2017 22:35

W czwartek 21 września nie wszyscy uczniowie ZS-P w Lipiu mieli w planie zajęć historię, ale mimo to historia sama przyszła do nich, w formie żywej lekcji, którą poprowadzili wyjątkowi nauczyciele, 97-letni pan Józef Mazur oraz o 10 lat młodsza od brata, pani Henryka Zatońska. Spotkanie z młodzieżą było częścią uroczystej akademii szkolnej dla upamiętnienia 78 rocznicy wybuchu II wojny światowej i agresji sowieckiej na Polskę.

1 i 17 września to dla każdego Polaka rocznice pełne bólu, o których mimo upływu lat nie sposób zapomnieć. Niewielu świadków tamtych wrześniowych dni 1939 roku jest jeszcze wśród nas. Tym bardziej cieszy, że ci ostatni, mimo zaawansowanego wieku, znajdują siły i czas, aby dać świadectwo prawdzie i mówić dzieciom oraz młodzieży o pierwszych dniach wojny, którą dane im było przeżyć. Pani Henryka i pan Józef, do dziś mieszkańcy Parzymiech, opowiadali o tym, co sami jako dzieci właśnie tam, w Parzymiechach, przeżyli i widzieli na własne oczy. Były to niewyobrażalne dla współczesnego pokolenia zbrodnie: palenie żywcem całych rodzin, strzelanie do bezbronnych osób, mordowanie kobiet i małych dzieci bagnetami czy kolbami karabinów. W tak bestialski sposób hitlerowcy zemścili się na ludności cywilnej Parzymiech, Zimnowody i innych okolicznych miejscowości za to, że w Parzymiechach polscy żołnierze z 83 pułku Strzelców Poleskich z Kobrynia stanęli do walki w obronie Ojczyzny.

DSC00555W chwili wybuchu wojny ojciec pani Henryki i pana Józefa był kościelnym w parzymieskiej parafii. Stąd też nie mogło w ich opowieści zabraknąć bohaterskiej postaci proboszcza, ks. Bonawentury Metlera (miłośnika astronomii, poligloty i podróżnika) oraz jego współpracowników – ks. J. Daneckiego i organisty I. Sobczaka, którzy razem zostali aresztowani, po kilku dniach rozstrzelani w Jaworznie, a obecnie spoczywają we wspólnym grobie na cmentarzu w Parzymiechach.

Grozę tamtych pierwszych dni wojny czuło się w sposób niemal namacalny, gdy pan Józef silnym głosem przytaczał po niemiecku słowa hitlerowców krzyczących na Polaków i nazywających ich w sposób niezwykle obelżywy. Natomiast pani Henryka z przejmującym smutkiem wspominała swój dziecięcy lęk przed okrutnymi Niemcami, a także brak dachu nad głową, głód i biedę, jakiej wówczas doświadczyła cała jej rodzina.DSC00508

Młodzież, która przygotowała akademię, mówiła o wydarzeniach września 1939 roku, recytując wiersze, przytaczając fragmenty prozy, śpiewając piosenki czy też grając na instrumentach muzycznych. Podczas występu wykorzystywano mapę Polski z tamtych czasów oraz zdjęcia dokumentalne. Jednak nawet najpiękniejszy występ czy najlepsza prezentacja nie mają takiej wiarygodności, jak bezpośredni przekaz naocznych świadków historii. Świadczy o tym ogromne skupienie młodych ludzi, którzy z wielką uwagą słuchali swoich niecodziennych gości.

Na zakończenie akademii dyrektor szkoły, Olga Michalak, skierowała słowa serdecznego podziękowania do pani Henryki Zatońskiej, pana Józefa Mazura a także do pani Teresy Podrucznej, byłej nauczycielki historii Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Lipiu, a obecnie radnej z Zimnowody oraz jej męża, pana Józefa Podrucznego, byłego dyrektora Szkoły Podstawowej w Lipiu, którzy nie tylko uczestniczyli, ale i współorganizowali to piękne, głęboko patriotyczne spotkanie pokoleń.    

Wszyscy goście zostali pożegnani przez młodzież burzą oklasków i symbolicznymi wiązankami kwiatów w barwach narodowych. Mamy nadzieję, że nie była to ich ostatnia wizyta w ZS-P w Lipiu.

Jolanta Cyprych

 
free pokerfree poker
Ulti Clocks content

godlo polski.svg


 LogoZSP

 Zespół Szkolno - Przedszkolny
ul. Częstochowska 31
42 – 165 Lipie

tel. 34 318 80 88
e-mail  zsplipie@op.pl


 zsp

Przedszkole Publiczne


Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego


Gimnazjum im. Królowej Jadwigi


Film o ZS-P w Lipiu

 klisza

Czerwiec 2017r.

Czerwiec 2014r.


  comenius rgb


herb GMINY LIPIE


logo wiarygodna szkola


DBI

http://bezpiecznie-w-sieci.blogspot.com/


logo glowne


 logo newest


mleko


owoce


sniadanie-daje-moc


logo-trzymaj-forme


kodowanie


logo probramowanie


logo-chd

-Rządowy program

BEZPIECZNA +


unnamed


2016 CodeWeek logo-768x768


1408372303


logo-cyfrowobezpiecznipl(2)