Złoty Bieg Jesienny

PDF Drukuj Email
wtorek, 03 października 2017 21:46

Już po raz 39 Parzymiechy gościły miłośników biegania i zdrowego stylu życia z całej Polski podczas Biegu Jesiennego im. red. Tomasza Hopfera. W tym roku miał on poszerzoną formułę - jednym z jego elementów był Złoty Bieg dzieci niepełnosprawnych.

            1 października 2017 roku Park rodziny Potockich przy Ośrodku Terapii Uzależnień w Parzymiechach tętnił życiem już od wczesnych godzin przedpołudniowych. Bieg główny, na 10 km, rozpoczynał się dopiero o godz. 14, ale już od godz. 11 trwały biegi dzieci i młodzieży. Najkrótszy dystans miały do pokonania dzieci w wieku przedszkolnym. Po najmłodszych sportowcach na starcie zawodów stanęły dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjów. Dla wielu z nich była to pierwsza prawdziwa sportowa rywalizacja. Trudno się więc dziwić, że towarzyszyły jej ogromne emocje, które udzielały się zarówno rodzicom jak i dziadkom, bardzo przeżywającym występy swoich dzieci i wnucząt.

            Jednak niekwestionowanymi bohaterami Biegu Jesiennego im. red. Tomasza Hopfera były w tym roku dzieci niepełnosprawne. Z zaproszenia do udziału w Złotym Biegu na dystansie 111 metrów najliczniej skorzystali uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Działoszynie. Duża grupa reprezentowała Warsztat Terapii Zajęciowej w Hutce oraz. Dom Chleba Powszedniego „Betel” w Działoszynie. Największą odległość, w drodze do Parzymiech, musieli pokonać czteroletni Marcel, poruszający się na wózku oraz jego trochę starszy kolega, Kacper, którzy wraz z opiekunami przyjechali do nas z Częstochowy.

            Dzielni młodzi sportowcy najpierw ubrali koszulki z logo Biegu Jesiennego, potem przypięli otrzymane numery startowe, a w końcu udali się na linię startu. Początkowo byli troszkę stremowani. Znaleźli się przecież w obcym dla nich miejscu, wszędzie dookoła mnóstwo nieznajomych ludzi, a do tego jeszcze perspektywa biegu, który lada chwila miał się rozpocząć. I tutaj nieocenieni okazali się wolontariusze Złotego Biegu. Wystarczyła chwila swobodnej rozmowy i od razu wszystkim humory się poprawiły. Wielkim przeżyciem był już sam sygnał do startu. Dzieci głośno zastanawiały się, jaką będzie miał formę. Ktoś zażartował, że może to będzie strzał z pistoletu i wszyscy w napięciu czekali, czy rzeczywiście za chwilę nadejdzie ktoś uzbrojony w broń palną i czy w związku z tym będzie niebezpieczny. Ale kiedy okazało się, że sygnał do startu daje bardzo miła, uśmiechnięta pani Ania, która wcale nie przyszła z czarnym pistoletem tylko niebieskim gwizdkiem, dzieci wybuchły spontanicznym śmiechem, a niektóre chyba też odetchnęły z ulgą.

            Jako pierwsza wystartowała grupa dziewcząt. Po niej biegli chłopcy. Przez cały czas biegaczom towarzyszyli wolontariusze oraz opiekunowie. Trzymali za rękę, pchali wózek albo po prostu byli obok. Każdy biegł, jak mógł najszybciej. Nikt się nie oszczędzał. Także kibice ustawieni wzdłuż całej 111-metrowej trasy. Zwycięzcy na mecie zawsze są nagradzani oklaskami, ale niepełnosprawne dzieci w Parzymiechach przebiegły na oklaskach całą trasę, od pierwszego do ostatniego metra. To było bardzo piękne i wzruszające. Te oklaski tak naprawdę były w pełni zasłużone, bo dzieci niepełnosprawne każdego dnia są zwycięzcami, pokonując często bardzo poważne własne ograniczenia. A mimo to jest w nich tyle zaraźliwej radości życia, optymizmu i wewnętrznego ciepła, że aż rodzi się pytanie: Skąd one to biorą? Ale to już jest pytanie do dzieci niepełnosprawnych, bohaterów Złotego Biegu i mistrzów nad mistrzami.

Dla organizatorów te dzieci są mistrzami po trzykroć, dlatego właśnie dystans jaki miały do pokonania to 111 metrów, czyli trzy razy numer jeden – symbol zwycięstwa. Podczas dekoracji, której towarzyszyła piosenka „We are the champions”, oprócz złotego medalu każde niepełnosprawne dziecko otrzymało również pamiątkową statuetkę z dedykacją „Dla niezwyciężonych”.

Wprowadzenie Złotego Biegu dzieci niepełnosprawnych do całej gamy różnorodnych rywalizacji Biegu Jesiennego im. red. Tomasza Hopfera to prawdziwy strzał w dziesiątkę i w kolejnych edycjach trzeba go kontynuować. Sądząc z uśmiechów radosnych dzieci oraz wypowiedzi zadowolonych opiekunów, uczestników na pewno nie zabraknie.

Nowością parzymieskiej imprezy był także Bieg Strażaków, natomiast tradycyjnie wystąpili biegacze i zwolennicy Nordic Walking. Rekreacyjny marsz z kijkami zdaje się nawet poszerzać grono swych miłośników. O możliwość stworzenia w przyszłych edycjach Biegu Jesiennego takiej kategorii dla dzieci, w tym także niepełnosprawnych, już pytali ich rodzice i wychowawcy. Takie spontaniczne reakcje są bardzo cenne dla organizatorów, bo świadczą o tym, że Bieg Jesienny im. red. Tomasza Hopfera jest imprezą żywą, która ciągle się rozwija, a z wiekiem wcale się nie starzeje, przeciwnie - nabiera nowego blasku.

Jolanta Cyprych

 
free pokerfree poker
Ulti Clocks content

godlo polski.svg


 LogoZSP

 Zespół Szkolno - Przedszkolny
ul. Częstochowska 31
42 – 165 Lipie

tel. 34 318 80 88
e-mail  zsplipie@op.pl


 zsp

Przedszkole Publiczne


Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego


Gimnazjum im. Królowej Jadwigi


Film o ZS-P w Lipiu

 klisza

Czerwiec 2017r.

Czerwiec 2014r.


  comenius rgb


herb GMINY LIPIE


logo wiarygodna szkola


DBI

http://bezpiecznie-w-sieci.blogspot.com/


logo glowne


 logo newest


mleko


owoce


sniadanie-daje-moc


logo-trzymaj-forme


kodowanie


logo probramowanie


logo-chd

-Rządowy program

BEZPIECZNA +


unnamed


2016 CodeWeek logo-768x768


1408372303


logo-cyfrowobezpiecznipl(2)