Akademia Bezpieczeństwa

PDF Drukuj Email
poniedziałek, 23 października 2017 09:35

W dniach 17 i 18 października w naszej szkole realizowano ogólnoszkolny projekt "Akademia Bezpieczeństwa" w ramach Rządowego programu wspomagania w latach 2015–2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach – „Bezpieczna+” w 2017 r.

IMG 3719W pierwszym dniu w szkole odbyły się zajęcia praktyczne z udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia poprowadzili Pan Paweł Penar - ratownik medyczny i pielęgniarka Pani Anna Makles. Celem warsztatów było nabycie wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Nasi uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób zabezpieczyć miejsce wypadku, jak bezpiecznie zachować się w sytuacji wypadku, jak wzywać pomoc, jakie informacje przekazać dyspozytorowi. Poznali podstawowe sposoby zatrzymywania krwotoków, dowiedzieli się jak postępować w sytuacji podejrzenia złamania kończyny, nauczyli się zakładać chustę, opatrywać poparzenia. Ponadto dowiedzieli się co zrobić jeżeli ktoś nie daje znaków życia, jak ocenić jego stan, nauczyli się sprawdzać reakcje, jak postępować, gdy poszkodowany jest nieprzytomny, jak bezpiecznie ułożyć poszkodowanego, jak wykonać masaż serca.IMG 3735

Niewątpliwym plusem spotkania z ratownikiem medycznym i pielęgniarką dla uczniów był z pewnością aktywny udział w spotkaniu, podczas którego mogli nie tylko zadawać pytania, ale także kształcić praktyczne umiejętności wykonywania np. masażu serca na fantomach, bandażowania rany, unieruchamiania kończyny itp.

Młodzież została zapoznana również z prawidłowym wyposażeniem apteczek, bo przecież apteczka to podstawowe narzędzie pierwszej pomocy przedmedycznej. Czy faktycznie wiemy co powinna zawierać? Czym różni się zawartość apteczki domowej, samochodowej i turystycznej? Jak działa woda utleniona, jodyna i tabletki musujące? Na te wszystkie pytania odpowiadały panie T. Sajecka i R. Walaszczyk-Kałuża podczas zajęć.

W drugim dniu uczniowie pisali krótki test dotyczący wiedzy na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz odbył się konkurs na plakat dotyczący bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jego rozstrzygnięcie nastąpi podczas uroczystej akademii z okazji rocznicy Odzyskania Niepodległości.

22711766 10209887862904393 1861805168 oNa placu szkolnym policjanci z KP w Kłobucku omówili zasady bezpiecznego poruszania się w drodze do i ze szkoły oraz widoczności na drodze. W części praktycznej warsztatów uczniowie jeździli rowerami po nowo zakupionym mobilnym miasteczku ruchu drogowego i trenowali sprawność jazdy rowerem po torze przeszkód pod czujnym okiem policjantów. Gumowe maty, które można w różnoraki sposób układać, sygnalizatory świetlne, mini znaki drogowe i rowerowy tor przeszkód z równoważnią okazały się wielką atrakcją zwłaszcza dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Pozwoliły utrwalić wiedzę jak poruszać się po drodze, by nie stanowić zagrożenia dla siebie i innych.

W trzeciej części uczniowie uczestniczyli w sprawnościowym torze przeszkód. Były emocje, doping, integracja nad prawidłowo wykonanym zadaniem.

W imieniu uczniów ZS-P w Lipiu składamy serdeczne podziękowania policjantom z Komendy Powiatowej w Kłobucku, pielęgniarce oraz ratownikowi medycznemu za przeprowadzenie bardzo ciekawych zajęć, niezwykle przydatnych w życiu każdego człowieka.

Agata Majdzik   Anna Osiewacz

 
free pokerfree poker
Ulti Clocks content

godlo polski.svg


 LogoZSP

 Zespół Szkolno - Przedszkolny
ul. Częstochowska 31
42 – 165 Lipie

tel. 34 318 80 88
e-mail  zsplipie@op.pl


 zsp

Przedszkole Publiczne


Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego


Gimnazjum im. Królowej Jadwigi


Film o ZS-P w Lipiu

 klisza

Czerwiec 2017r.

Czerwiec 2014r.


  comenius rgb


herb GMINY LIPIE


logo wiarygodna szkola


DBI

http://bezpiecznie-w-sieci.blogspot.com/


logo glowne


 logo newest


mleko


owoce


sniadanie-daje-moc


logo-trzymaj-forme


kodowanie


logo probramowanie


logo-chd

-Rządowy program

BEZPIECZNA +


unnamed


2016 CodeWeek logo-768x768


1408372303


logo-cyfrowobezpiecznipl(2)