Program Bezpieczna+

PDF Drukuj Email
poniedziałek, 30 października 2017 20:30

logo cspsp czestochowaW dn. 24.10.2017r. nasi nauczyciele pragnąc zrealizować kolejny cel rządowego programu "Bezpieczna+" jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa, przyjaznego klimatu, przeciwdziałanie przemocy w szkole z jednoczesnym tworzeniem modelu ucznia twórczego, kreatywnego, asertywnego, otwartego na problemy rówieśników i preferującego zdrowy styl życia, zorganizowali dla nas wyjazd do Powiatowej Komendy PSP w Kłobucku, Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie oraz kina Cinema City.

DSCF9463Pierwszym punktem naszego wyjazdu była Regionalna Izba Tradycji Pożarniczej przy Powiatowej Komendzie PSP w Kłobucku. Oglądaliśmy, a nawet dotykaliśmy wiele ciekawych eksponatów t.j.: mundury i hełmy, uzbrojenie osobiste strażaka, sprzęt pożarniczy, sikawki i pojazdy zaprzęgowe, motopompy. W izbie znajduje się kilka interesujących sztandarów strażackich i dyplomów, w tym pochodzące  z początku XX wieku. Niezwykłe jest to, jak w przeciągu tak krótkiego czasu zmienił się sprzęt, wyposażenie, tak potrzebne w tym zawodzie.

Tak wdrożeni w temat udaliśmy się do CS PSP w Częstochowie, gdzie wzięliśmy udział w zajęciach z edukacji pożarniczej. Jako pierwsze odwiedziliśmy laboratorium taktyki działań ratowniczych. Obserwowaliśmy jak uruchamiają się poduszki powietrzne w samochodzie osobowym podczas kolizji oraz badaliśmy jak rozróżnić zasadę od kwasu czy wody. W laboratorium bezpieczeństwa pożarowego budynku i elementów budowlanych dowiedzieliśmy się o klasach odporności ogniowej elementów budynku, o tym jak ważna jest właściwa wentylacja pomieszczeń oraz reakcji na ogień materiałów budowlanych.DSCF9494

W laboratorium profilaktyki w ochronie przeciwpożarowej obserwowaliśmy na czym polega I prawo Kirchhoffa w praktyce. Ponad to dostaliśmy dużo praktycznych porad z życia codziennego jak należy obchodzić się z prądem. Natomiast w laboratorium ratownictwa medycznego mogliśmy zobaczyć i doświadczyć jak osoby poszkodowane są przenoszone i transportowane. Strażacy udzielili nam także kilku cennych porad z zakresu pierwszej pomocy.

IMG 20171024 140455 1Mieliśmy także okazję zapoznać się z organizacją i wyposażeniem w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej CS PSP. Przyjrzeliśmy się z bliska samochodom bojowym oraz obejrzeliśmy funkcjonowanie punktu alarmowego. Dowiedzieliśmy się, że umundurowanie strażaka podczas akcji waży ok. 12 kg, a butla z powietrzem wystarcza na ok. 30 minut. Wiemy już, że w pracy strażaka obowiązkowo przydają się wiadomości z fizyki, chemii i biologii. Wiemy, że aby zostać strażakiem, należy przejść etap rekrutacji do PSP, ukończyć 2-letnią szkołę aspirancką lub 5-letnią Szkołę Główną Straży Pożarnej.

Trzecia i ostatnia cześć zajęć, polegała na zapoznaniu się z poligonowymi stanowiskami ćwiczeń działań gaśniczych, ratownictwa technicznego, stanowiskami ratownictwa chemiczno – ekologicznego i wysokościowego.

Dzięki wizytom w CS PSP w Częstochowie i Powiatowej Komendzie PSP w Kłobucku mięliśmy możliwość poznać specyfikę pracy w służbach mundurowych.

Dziękujemy serdecznie wszystkim pracownikom CS PSP w Częstochowie za przygotowanie i przeprowadzenie niezmiernie ciekawych i pogłębiających wiedzę uczniów naszego gimnazjum w tym przede wszystkim klasy mundurowej - strażackiej, zajęć.

Wychowawcy

 
free pokerfree poker
Ulti Clocks content

godlo polski.svg


 LogoZSP

 Zespół Szkolno - Przedszkolny
ul. Częstochowska 31
42 – 165 Lipie

tel. 34 318 80 88
e-mail  zsplipie@op.pl


 zsp

Przedszkole Publiczne


Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego


Gimnazjum im. Królowej Jadwigi


Film o ZS-P w Lipiu

 klisza

Czerwiec 2017r.

Czerwiec 2014r.


  comenius rgb


herb GMINY LIPIE


logo wiarygodna szkola


DBI

http://bezpiecznie-w-sieci.blogspot.com/


logo glowne


 logo newest


mleko


owoce


sniadanie-daje-moc


logo-trzymaj-forme


kodowanie


logo probramowanie


logo-chd

-Rządowy program

BEZPIECZNA +


unnamed


2016 CodeWeek logo-768x768


1408372303


logo-cyfrowobezpiecznipl(2)