Święto Niepodległości – inspiracja historią

PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator Alicja Radek   
piątek, 10 listopada 2017 09:05

niepodl W ponad tysiącletniej historii Polski jest wiele ważnych dat, o których nie wolno nam zapominać. Jedna z nich to 11 listopada 1918 roku. Tego dnia nasza Ojczyzna po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość, a na czele państwa stanął Marszałek Józef Piłsudski, patron Szkoły Podstawowej w Lipiu. Z tego względu Święto Niepodległości obchodzi się tu jako Dzień Patrona szkoły.

Cała społeczność szkolna zaangażowała się w przygotowania, aby dzień ten przeżyć inaczej niż zwykle. Piękniej, bardziej uroczyście i bardziej patriotycznie. Do szkoły, odświętnie udekorowanej różnorodnymi ozdobami w barwach narodowych, przybyli kombatanci, świadkowie historii oraz przyjaciele szkoły. Byli wśród nich m.in. kpt. Zygmunt Grzybowski – były więzień niemieckiego obozu zagłady w Oświęcimiu o numerze 64705, a obecnie honorowy prezes Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych RP, zastępca Prezesa Kombatantów Józef Chyra, Leonard Mioduszewski – mieszkający w Lipiu uczestnik II wojny światowej, który jako żołnierz przeszedł szlak bojowy od Wilna do Berlina, Józef Mazur – 97-letni świadek tragicznej historii Parzymiech z września 1939 roku.

Okolicznościowy program artystyczny pod hasłem „Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!” w wykonaniu młodzieży szkolnej skłaniał do refleksji nad wartością wolności, która została zdobyta niełatwo, bo jak mówi znany wiersz W. Bełzy – krwią i blizną wielu pokoleń Polaków, którym jesteśmy winni cześć i pamięć.

Święto Niepodległości zachęca też, aby pochylić się w sposób bardziej wnikliwy nad naszą narodową historią. Prezentacja multimedialna „Dzieje Polski od Mieszka I do Marszałka Piłsudskiego” pozwoliła wszystkim przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia z tysiącletniej historii Polski. A o tym, co tak naprawdę wiedzą o dziejach swojej Ojczyzny, uczniowie mogli się przekonać tuż po zakończeniu prezentacji, biorąc udział w „Małym teście z wielkiej historii Polski”. Miał on charakter rywalizacji międzyklasowej i wzbudził wiele emocji. Chociaż pytania nie należały do najłatwiejszych, uczniowie na większość z nich odpowiedzieli poprawnie, co może być zarówno dla nich, jak i dla nauczycieli, powodem do dumy. Jak stwierdziła przewodnicząca komisji konkursowej, radna gminy Lipie, Teresa Podruczna: W konkursie brali udział zarówno uczniowie 10- letni, jak i kilka lat starsi, a mimo to poziom był bardzo wyrównany. Bardzo się cieszę, że w Święto Niepodległości młodzi ludzie poprzez zabawę w gronie koleżanek i kolegów poznają historię swego kraju i uczą się patriotyzmu.

Natomiast Józef Chyra zwrócił uwagę na piękną tradycję śpiewania przez polskich żołnierzy piosenek sławiących bohaterstwo ludzi walczących o niepodległość Polski, ukazujących piękno naszej Ojczyzny czy też wyrażających smutek po stracie synów, mężów czy ukochanych – żołnierzy, poległych w boju. Do tego też nawiązywał „Patriotyczny koncert pokoleń”, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie i goście zebrani na uroczystości. Swego rodzaju preludium koncertu stanowił spontaniczny występ pana Józefa Mazura. Przy ogromnym aplauzie widowni zaśpiewał on piosenkę „Rozkwitały pąki białych róż” oraz fragment mniej znanej pieśni, opowiadającej o smutku dziecka po stracie ojca, który zginął na wojnie.

Podczas obchodów Święta Niepodległości uczniowie ZS-P w Lipiu pokazali, że potrafią nie tylko pięknie śpiewać i recytować, ale też tańczyć. Dzieci z przedszkola, z właściwym sobie wdziękiem, zatańczyły poloneza, uczniowie klasy szóstej wykonali żywiołowego krakowiaka, a młodzież z klasy siódmej, ubrana w historyczne kostiumy, dała prawdziwy pokaz sztuki tańca ludowego, wykonując dostojnie i wielką gracją poloneza o wielu trudnych figurach, do muzyki Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”. Aby młodzi artyści, zarówno tańczący, jak i śpiewający, nie opadli z sił, Rada Rodziców przygotowała dla wszystkich „staropolską ucztę”, czyli poczęstunek na holu szkoły.

Podczas uroczystości zabrał głos pan Zygmunt Grzybowski, który z wielkim wzruszeniem opowiedział uczniom ZS-P w Lipiu o swoim trudnym dzieciństwie. Domu spalonym we wrześniu 1939 roku, tułaczce wojennej, głodzie, ciągłym lęku o własne życie, a wreszcie o aresztowaniu przez Niemców w 1943 roku podczas łapanki na ulicach Kłobucka i pobycie w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, z którego udało mu się w 1945 roku pieszo wrócić do domu. To była bardzo smutna, poruszająca opowieść, ale zakończona optymistycznie. Pan Zygmunt w imieniu wszystkich gości – świadków historii – wyraził głębokie przekonanie, że współczesne pokolenie Polaków nie doświadczy okrucieństwa wojny, którą oni przeżyli.

Na zakończenie dyrektor ZS-P w Lipiu, Olga Michalak, zwróciła się do uczniów, aby słowa patrona szkoły, Marszałka J. Piłsudskiego: Naród, który nie pamięta o swojej przeszłości, nie jest wart przyszłości - pozostawały dla nich zawsze wielką inspiracją i motywacją do poznawania dziejów Ojczyzny.

Galeria zdjęć

Jolanta Cyprych

 
free pokerfree poker
Ulti Clocks content

godlo polski.svg


 LogoZSP

 Zespół Szkolno - Przedszkolny
ul. Częstochowska 31
42 – 165 Lipie

tel. 34 318 80 88
e-mail  zsplipie@op.pl


 zsp

Przedszkole Publiczne


Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego


Gimnazjum im. Królowej Jadwigi


Film o ZS-P w Lipiu

 klisza

Czerwiec 2017r.

Czerwiec 2014r.


  comenius rgb


herb GMINY LIPIE


logo wiarygodna szkola


DBI

http://bezpiecznie-w-sieci.blogspot.com/


logo glowne


 logo newest


mleko


owoce


sniadanie-daje-moc


logo-trzymaj-forme


kodowanie


logo probramowanie


logo-chd

-Rządowy program

BEZPIECZNA +


unnamed


2016 CodeWeek logo-768x768


1408372303


logo-cyfrowobezpiecznipl(2)