Wycieczka do Tarnowskich Gór

PDF Drukuj Email
czwartek, 16 listopada 2017 18:24

szlak zabytkow10 listopada 2017r. uczniowie klas IV – VII wybrali się na wycieczkę do Tarnowskich Gór, gdzie zwiedzili jedyną w Polsce podziemną trasę turystyczną w dawnej kopalni kruszców srebronośnych, założonej w dolomitach i wapieniach. Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki woj. śląskiego i w lipcu 2017r. została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

DSCF9639Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Sztolni Czarnego Pstrąga. Po zejściu krętymi schodami w szybie „Sylwester”, w podziemnej przystani czekały na nas łódki, którymi przepłynęliśmy 600 metrowy odcinek sztolni. Jest to najdłuższy w Polsce podziemny przepływ łodziami. Podczas wycieczki, przy świetle lamp, przewodnik opowiadał historię tarnogórskiego górnictwa, mogliśmy obserwować oryginalne partie chodnika sztolniowego wykutego w skale dolomitowej oraz niewielkie, tworzące się współcześnie stalaktyty.

Kolejnym punktem programu była Zabytkowa Kopalnia Srebra, która jest częścią podziemnego labiryntu wyrobisk górniczych, chodników i sztolni odwadniających o długości ponad 150 km. Na początku w budynku nadszybia obejrzeliśmy multimedialną wystawę, na której prezentowane są treści związane z historią, geologią, technikami wydobycia i odwadniania tarnogórskich podziemi IMG 5966m.in. dawne narzędzia, płuczka, lampy używane pod ziemią, kubły do wydobywania urobku, górnicza przenośna toaleta, a także maszyna parowa - pierwsza na Górnym Śląsku, zainstalowana w 1788 roku. Następnie windą zjechaliśmy na głębokość 40 m, gdzie znajduje się szlak turystyczny o długości 1740 m i kształcie trójkąta, łączący trzy szyby: „Anioł”, „Żmija” i „Szczęść Boże”. W czasie niezwykłej wędrówki oglądaliśmy pochodzące z XVIII i XIX w. przodki górnicze, dawne stanowiska pracy i narzędzia. I tu również część trasy pokonaliśmy łodziami.

DSCF9592Tuż przy budynku kopalni znajduje się Skansen Maszyn Parowych, gdzie mogliśmy obejrzeć bogatą kolekcję maszyn parowych używanych w dawnym przemyśle m.in. walec drogowy, dźwig kolejowy, lokomobila, liczne parowozy, agregat prądotwórczy, pompy parowe oraz maszyny wyciągowe.


 
free pokerfree poker
Ulti Clocks content

godlo polski.svg


 LogoZSP

 Zespół Szkolno - Przedszkolny
ul. Częstochowska 31
42 – 165 Lipie

tel. 34 318 80 88
e-mail  zsplipie@op.pl


 zsp

Przedszkole Publiczne


Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego


Gimnazjum im. Królowej Jadwigi


Film o ZS-P w Lipiu

 klisza

Czerwiec 2017r.

Czerwiec 2014r.


  comenius rgb


herb GMINY LIPIE


logo wiarygodna szkola


DBI

http://bezpiecznie-w-sieci.blogspot.com/


logo glowne


 logo newest


mleko


owoce


sniadanie-daje-moc


logo-trzymaj-forme


kodowanie


logo probramowanie


logo-chd

-Rządowy program

BEZPIECZNA +


unnamed


2016 CodeWeek logo-768x768


1408372303


logo-cyfrowobezpiecznipl(2)