Drukuj Email

Mikołaj Kopernik - człowiek renesansuIMG 9500

Mikołaj Kopernik urodził się w Toruniu,  19 lutego 1473r., o godzinie 16.48. Mama - Barbara Watzenrode pochodziła z zamożnej mieszczańskiej rodziny. Ojciec - Mikołaj Kopernik pochodził ze wsi Koperniki, niedaleko Nysy. Był szanowanym kupcem, najpierw w Krakowie, potem w Toruniu. Zajmował się sprzedażą miedzi. Nazwisko Kopernik pochodzi najprawdopodobniej od tego czym zajmował się ojciec astronoma, gdyż z łaciny "cuprum" znaczy miedź. Rodzina Mikołaja mieszkała w dużym domu przy ul. Św. Anny. Mikołaj miał troje rodzeństwa, brata Andrzeja i siostry Katarzynę i Barbarę.

Na początku mały Mikołaj uczył się w szkole parafialnej przy katedrze pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i Ewangelisty. Gdyby urodził się w biednej rodzinie, nigdy nie zostałby astronomem, lekarzem czy prawnikiem, ponieważ nauka była zarezerwowana tylko dla bogatych ludzi. Kiedy Mikołaj miał 10 lat, zmarł mu ojciec. Wówczas jego wychowaniem i edukacją zajął się brat matki, Łukasz Watzenrode. W pierwszych latach nauki uczył się gramatyki łacińskiej, retoryki (poprawniej wymowy) oraz dialektyki (logicznego myślenia), w kolejnych: algebry, geometrii, astronomii i muzyki. Uczniowie nie mieli książek, ani zeszytów, pisali na drewnianych tabliczkach pokrytych woskiem. Kiedy miał 16 lat, jego wuj Łukasz Watzenrode został biskupem warmińskim. Wówczas on i brat Andrzej wyjechali do Lidzbarka Warmińskiego, gdzie pod okiem wuja przygotowywali się do studiów w Krakowie.

W 1491r., w wieku 18 lat, wyjechał do Krakowa i rozpoczął studia na Akademii Krakowskiej, jednej z najsłynniejszych europejskich uczelni. Był to początek długiej, naukowej drogi, która zaprowadziła go na najlepsze uczelnie ówczesnej Europy i uczyniła najsłynniejszym astronomem. W Krakowie uczęszczał na wykłady z astronomii, gdzie zgłębiał wiedzę o gwiazdozbiorach i matematyki, która pomogła mu przy dokonywaniu obliczeń ruchów gwiazd. W tym czasie uczył się jeszcze, że to Ziemia jest w centrum wszechświata. W 1495r. przyjął niższe święcenia i został kanonikiem warmińskim.

W 1496r., po ukończeniu Akademii Krakowskiej, wuj Watzenrode wysłał go do Włoch i nakazał mu studiować prawo w Bolonii. Mikołajowi nie podobał się ten pomysł, ponieważ prawo go nie interesowało. Poznał tam jednak astronoma Dominika Mario Novarę i wspólnie z nim rozwijał swoją pasję astronomiczną, obserwowali niebo, obliczali ruch ciał niebieskich.

W 1500r. razem z bratem wyjechali do Rzymu na praktyki z prawa kościelnego w kurii watykańskiej. W tym czasie obserwował zaćmienie Księżyca, wygłaszał swoje pierwsze wykłady i powoli próbował dać do zrozumienia, że Ziemia nie jest w cetrum wszechświata.

W 1501r. wyjechał do Padwy, gdzie studiował medycynę. W Ferrarze dokończył studia prawnicze i otrzymał tytuł doktora prawa kanonicznego.

Po powrocie do Polski został osobistym lekarzem i sekretarzem biskupa Łukasza Watzenrode. Podróżował z nim na zjazdy do Torunia, Malborka, Gdańska i Krakowa, wygłaszał tam mowy. W 1522r., na jednym z takich zjazdów w Grudziądzu, wygłosił słynny "Traktat o poszanowaniu monety". Zawarł w nim prawa ekonomiczne ważne do dziś np. że gorszy pieniądz (fałszywy lub mniejszej wartości) zawsze wypiera lepszy i dlatego trzeba sprawdzać jaki pieniądz trafia na rynek.

Zanim Mikołaj Kopernk ogłosił swoje odkrycie, chciał być pewny tego, że ogłasza światu prawdę. Dlatego nad teorią heliocentryczną pracował aż 36 lat. Pierwsze swoje spostrzeżenia zapisał jeszcze na studiach, bo w 1507r. Przez kolejne lata kontunuował swoje obserwacje, uzupełniał zapiski jednak nie publikował ich. Wśród astronomów krążyły natomiast ręczne odpisy. Jego astronomiczne badania głoszone w traktatach zainteresowały dostojników Kościoła, którzy zlecili mu dokonanie dokładnych obliczeń ruchu planet i opracowanie poprawek do kalendarza.

W tym czasie, w swoim domu, we Fromborku zbudował sobie obserwatorium astronomiczne i prwadził obserwacje. Nie miał żadnych skomplikowanych urządzeń. Miałdo dyspozycji własne oczy, zdolności matematyczne, murowaną płytę w ogródku (pavimentum) oraz proste przyrządy - kwadrant, astrolabium i trójkąt paralaktyczny.

W latach 1516 - 1521  Mikołaj przebywał w Olsztynie, gdzie był administratorem kapituły i dowodził obroną zamku przed Krzyżakami. Tutaj też dokonał swych największych odkryć. Na ścianie zamku narysował tablicę służącą do wyznaczania długości roku poprzez obserwację Słońca.

Zanim Mikołaj Kopernik ostatecznie dowiódł, że Ziemia krąży wokół Słońca, astronomowie wyrażali poglądy zgodne z teorią starożytnego uczonego Ptolemeusza, czyli że to Ziemia jest w centrum wszechświata. Wielu jego przyjaciół namawiało go by opyblikował swoje dzieło wcześniej. Jednak astronom obawiał się reakcji władz kościelnych i zdecydował się na publikację dopiero wtedy, gdy wiedział już, że jego życie dobiega końca. Gdyby zrobił to wcześniej, najprawdopodobniej musiałby wyprzeć się wszystkich swoich odkryć i zniszczyć dzieło. Kopernik nigdy nie wątpił, że wszechświat jest stworzony przez Boga. Postrzegał go tylko nieco inaczej, niż się to ludziom do tej pory zdawało.

Jego największe dzieło "O obrotach sfer niebieskich" zostało wydane w 1543r., już po śmierci astronoma. Składało się z sześciu ksiąg i zawierało szczegółowo opisaną teorię heliocentryczną oraz to w jaki sposób ją odkrył i sprawdził, że jest prawdziwa. W 1616r. zostało wpisane na listę ksiąg zakazanych.

Mikołaj Kopernik był nie tylko astronomem. Zdolności matematyczne i znajomość kraju wynikająca z licznych podróży sprawiły, że został również kartografem. Sporządził mapy Warmii, Prus, Królestwa Polskiego i Ltwy.

Był również tłumaczem i poetą. Ze wzgędu na to, że wiele ciekawych ksiąg astronomicznych pisanych było w języku greckim, Mikołaj postanowił nauczyć się tego języka. W późniejszym czasie tłumaczył księgi z greckiego na łacinę. Napisał epigramat z okazji ślubu króla Zygmunta Starego z Barbarą Zapolyą oraz poemat "Siedem gwiazd".

Zmarł 24 maja 1543r. we Fromborku.

Żródło: Marcin Przewoźniak "Mikołąj Kopernik - chłopak , który sięgnął gwiazd"
 
free pokerfree poker
Ulti Clocks content

godlo polski.svg


 LogoZSP

 Zespół Szkolno - Przedszkolny
ul. Częstochowska 31
42 – 165 Lipie

tel. 34 318 80 88
e-mail  zsplipie@op.pl


 zsp

Przedszkole Publiczne


Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego


Gimnazjum im. Królowej Jadwigi


Film o ZS-P w Lipiu

 klisza

Czerwiec 2017r.

Czerwiec 2014r.


  comenius rgb


herb GMINY LIPIE


logo wiarygodna szkola


DBI

http://bezpiecznie-w-sieci.blogspot.com/


logo glowne


 logo newest


mleko


owoce


sniadanie-daje-moc


logo-trzymaj-forme


kodowanie


logo probramowanie


logo-chd

-Rządowy program

BEZPIECZNA +


unnamed


2016 CodeWeek logo-768x768


1408372303


logo-cyfrowobezpiecznipl(2)