Pamięci ofiar Katynia i Smoleńska

PDF Drukuj Email
niedziela, 29 kwietnia 2018 20:42

Katyń to szczególnie bolesna karta narodowej historii. Wiosną 1940 roku NKWD na rozkaz Stalina wymordowało tam, a także w Kozielsku i Ostaszkowie ponad 20 tysięcy polskich oficerów. W 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. 13 kwietnia 2018 w ZS-P w Lipiu odbyła się z tej okazji uroczysta akademia.

                Wybór daty Dnia Pamięci nie był przypadkowy. 13 kwietnia 1943 roku Niemcy podali do publicznej wiadomości informację o odkryciu na terenie ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Jak się później okazało, zbrodnicze dzieło sowieci rozpoczęli, gdy po zimowej przerwie przyroda budziła się do życia. Codziennie z obozów wyjeżdżało kilkaset jeńców. Po wydaniu ostatniej racji żywności ładowano ich do pociągu pod eskortą żołnierzy. Oficerów, wziętych do niewoli podczas wojny obronnej 1939 roku, przewożono zawsze w stronę zachodnią, aby stworzyć pozory, że jadą do domu, do Polski. Jednak stało się inaczej - autobusem jechali na miejsce kaźni. Tam sprawdzano ich dane, a potem zabijano strzałem w tył głowy. Bardzo obrazowo i realistycznie ukazał to film Andrzeja Wajdy – „Katyń”, którego fragment obejrzeli uczestnicy akademii.

            Prawda o Katyniu i innych miejscach masowych mordów na polskich oficerach była przez pół wieku ukrywana przez władze radzieckie, w czym pomagały komunistyczne rządy Polski. Dopiero 50 lat później- 13 kwietnia 1990 roku, Michaił Gorbaczow przekazał ówczesnemu prezydentowi Polski, W. Jaruzelskiemu, listy przewozowe NKWD z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku, a tym samym przyznał oficjalnie, że zbrodnia obciąża najwyższe władze Związku Radzieckiego. Mimo to do tej pory nie odnaleziono miejsc spoczynku ponad 7 tysięcy oficerów polskich zamordowanych w więzieniach lwowskich i białoruskich, a wciąż nowe tajemnice zbrodni katyńskiej odkrywane są do dziś.

10 kwietnia 2010 roku do Katynia udała się oficjalna polska delegacja, w której znajdowali się przedstawiciele najwyższych władz państwowych, na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego małżonką Marią, dowódcy sił zbrojnych RP, biskupi różnych wyznań, parlamentarzyści, wybitni przedstawiciele życia publicznego. Zmierzając w imieniu całego narodu na obchody 70 rocznicy zbrodni na polskich oficerach, zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Podobne wydarzenie nie ma precedensu w historii świata.

Akademia ku czci ofiar Katynia i Smoleńska, przygotowana w tym roku przez uczniów klasy V i VI pod kierunkiem nauczycieli przedmiotów humanistycznych, stanowi ważny element wychowania patriotycznego realizowanego przez szkołę noszącą zaszczytne, ale i zobowiązujące imię Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Jolanta Cyprych

 
free pokerfree poker
Ulti Clocks content

godlo polski.svg


 LogoZSP

 Zespół Szkolno - Przedszkolny
ul. Częstochowska 31
42 – 165 Lipie

tel. 34 318 80 88
e-mail  zsplipie@op.pl


 zsp

Przedszkole Publiczne


Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego


Gimnazjum im. Królowej Jadwigi


Film o ZS-P w Lipiu

 klisza

Czerwiec 2017r.

Czerwiec 2014r.


  comenius rgb


herb GMINY LIPIE


logo wiarygodna szkola


DBI

http://bezpiecznie-w-sieci.blogspot.com/


logo glowne


 logo newest


mleko


owoce


sniadanie-daje-moc


logo-trzymaj-forme


kodowanie


logo probramowanie


logo-chd

-Rządowy program

BEZPIECZNA +


unnamed


2016 CodeWeek logo-768x768


1408372303


logo-cyfrowobezpiecznipl(2)