PDF Drukuj Email

"Rozpalamy płomień wiedzy historycznej i technicznej"

IMG 5459

szlak zabytkowSzlak ten łączy obiekty związane z kulturą dziedzictwa przemysłowego województwa ślaskiego, tradycją górniczą, hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, włókiennictwem, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym. W skład Szlaku wchodzą muzea, kolonie robotnicze, zakłady pracy - obecnie są to 42 obiekty. Podczas wizyty w industrialnych obiektach, poprzez bezpośredni kontakt z nadal działającymi maszynami i urządzeniami uczniowie mogli niemal „dotknąć historii”, usłyszeć szum silników, stukot maszyn, poczuć zapach drewna, chłód podziemi. Dzięki temu mogli nie tylko poznać industrialne dziedzictwo naszego regionu, ale i dotknąć, odczuć czy zasmakować tego co składa się na jego niepowtarzalną tradycję.

W tym roku odwiedziliśmy:

1. Zabytkową Kopalnię Srebra i Sztolnię Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach

2. Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie

3. Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie


IMG 3885W Tarnowskich Gór odwiedziliśmy jedyną w Polsce podziemną trasę turystyczną w dawnej kopalni kruszców srebronośnych, założonej w dolomitach i wapieniach. Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach w lipcu 2017r. została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Sztolni Czarnego Pstrąga. Po zejściu krętymi schodami w szybie „Sylwester”, w podziemnej przystani czekały na nas łódki, którymi przepłynęliśmy 600 metrowy odcinek sztolni. Jest to najdłuższy w Polsce podziemny przepływ łodziami. Podczas wycieczki, przy świetle lamp, przewodnik opowiadał historię tarnogórskiego górnictwa, mogliśmy obserwować oryginalne partie chodnika sztolniowego wykutego w skale dolomitowej oraz niewielkie, tworzące się współcześnie stalaktyty. IMG 3890

Kolejnym punktem programu była Zabytkowa Kopalnia Srebra, która jest częścią podziemnego labiryntu wyrobisk górniczych, chodników i sztolni odwadniających o długości ponad 150 km. Na początku w budynku nadszybia obejrzeliśmy multimedialną wystawę, na której prezentowane są treści związane z historią, geologią, technikami wydobycia i odwadniania tarnogórskich podziemi m.in. dawne narzędzia, płuczka, lampy używane pod ziemią, kubły do wydobywania urobku, górnicza przenośna toaleta, a także maszyna parowa - pierwsza na Górnym Śląsku, zainstalowana w 1788 roku. Następnie windą zjechaliśmy na głębokość 40 m, gdzie znajduje się szlak turystyczny o długości 1740 m i kształcie trójkąta, łączący trzy szyby: „Anioł”, „Żmija” i „Szczęść Boże”. W czasie niezwykłej wędrówki oglądaliśmy pochodzące z XVIII i XIX w. przodki górnicze, dawne stanowiska pracy i narzędzia. I tu również część trasy pokonaliśmy łodziami. Tuż przy budynku kopalni znajduje się Skansen Maszyn Parowych, gdzie mogliśmy obejrzeć bogatą kolekcję maszyn parowych używanych w dawnym przemyśle m.in. walec drogowy, dźwig kolejowy, lokomobila, liczne parowozy, agregat prądotwórczy, pompy parowe oraz maszyny wyciągowe.

 galeria

DSCF9584 


IMG 5456W Radzionkowie zwiedziliśmy Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek, gdzie uczniowie mogli dokładnie przyjrzeć się  wszystkim etapom powstawania chleba, od pracy rolnika po młynarza i piekarza. Na początku uczniowie poznali historię nauczania, zasiedli w ławkach w dawnej klasie szkolnej i z zaciekawieniem słuchali opowieści o zwyczajach panujących przed laty w szkole. Obejrzeli stare książki, elementarze, materiały piśmiennicze, stroje i przybory szkolne, pisali rysikiem na kamiennych tabliczkach. Poznali również historię komputerów, maszyn do pisania i innych urządzeń.IMG 5457 Następnie przeszli do małej sali projekcyjnej i obejrzeli film "Chleb" o jego historii, pochodzeniu, procesie produkcji i tradycjach z nim związanych. Kolejnym punktem programu były warsztaty z ciastem. Uczniowie samodzielnie wykonali plecionki, które później trafiły do pieca, by na koniec wizyty w muzeum można było je zjeść. W czasie, kiedy ciasto piekło się w piecu zwiedzaliśmy kolejne pomieszczenia, w których zgromadzone są stare urządzenia piekarnicze, przedmioty codziennego użytku w kuchni śląskiej, starej cukierni i sklepie. Na koniec uczniowie wysłuchali prelekcji o szacunku do chleba.

galeria

IMG 3435


 IMG 3872W Pszczynie odwiedziliśmy Muzeum Prasy Śląskiej. W wyróżniającym się spośród okolicznej zabudowy, niewielkim budynku z dwuspadowym dachem pokrytym gontem mieści się kolekcja druków śląskich, maszyn drukarskich i urządzeń introligatorskich. Uczniowie obejrzeli zbiór śląskich kancjonałów i modlitewników w języku polskim od XVIIIw., prasę z czasów powstań górnośląskich w latach 1919 - 1921, XIX wieczne prasy typograficzne, maszyny offsetowe i linotypy. Najstarszym drukiem w posiadaniu Muzeum Prasy Śląskiej jest brewiarz z 1688 roku, a najstarszą  gazetą – egzemplarz Schlesische Privilegirte Zeitung z 1813 roku. Na ręcznej prasie typograficznej typu "boston" z 1830r. uczniowie samodzielnie tłoczyli druk i mogli poczuć się jak XIX-wieczny drukarz, który siłą własnych rąk uruchamiał mechanizm prasy. IMG 3893

Podczas tej wycieczki zwiedziliśmy również Skansen Wsi Pszczyńskiej i Zagrodę Żubrów. W skansenie uczniowie obejrzeli najcenniejsze zabytki drewnianej architektury ludowej, budynki z XVIII i XIXw., a w ich wnętrzach autentyczne wyposażenie: maszyny rolnicze i rzemieślnicze, narzędzia codziennego użytku, sanie, bryczki, wozy. W Zagrodzie uczniowie poznali zwyczaje żubrów i innych dzikich zwierząt. W budynku muzealno - edukacyjnym obejrzeli wystawy prezentujące polską faunę i florę.

galeria

IMG 3711


 W sumie, w ciągu dwóch lat odwiedziliśmy 7 miejsc na Szlaku Zabytków Techniki i na tym nie kończymy. W przyszłym roku szkolnym planujemy kolejne wyjazdy.

IMG 5459  IMG 5461

IMG 5468

 
free pokerfree poker
Ulti Clocks content

godlo polski.svg


 LogoZSP

 Zespół Szkolno - Przedszkolny
ul. Częstochowska 31
42 – 165 Lipie

tel. 34 318 80 88
e-mail  zsplipie@op.pl


 zsp

Przedszkole Publiczne


Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego


Gimnazjum im. Królowej Jadwigi


Film o ZS-P w Lipiu

 klisza

Czerwiec 2017r.

Czerwiec 2014r.


  comenius rgb


herb GMINY LIPIE


logo wiarygodna szkola


DBI

http://bezpiecznie-w-sieci.blogspot.com/


logo glowne


 logo newest


mleko


owoce


sniadanie-daje-moc


logo-trzymaj-forme


kodowanie


logo probramowanie


logo-chd

-Rządowy program

BEZPIECZNA +


unnamed


2016 CodeWeek logo-768x768


1408372303


logo-cyfrowobezpiecznipl(2)