Mały konkurs z wielkiej historii Dankowa

PDF Drukuj Email
niedziela, 13 maja 2018 20:47

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lipiu aktywnie włączył się w całoroczne obchody 800-lecia Dankowa. Jednym z działań podjętych w tym celu przez uczniów i nauczycieli był szkolny konkurs historyczny.

Przygotowania do konkursu rozpoczęły się już pod koniec 2017 r., kiedy to na szkolnych korytarzach umieszczone zostały ilustrowane tablice przedstawiające najważniejsze fakty z ośmiowiekowej historii Dankowa oraz ludzi, którzy w sposób znaczący zapisali się w dziejach wsi - jubilatki. Zakres tematyczny konkursu obejmował również takie pozycje książkowe jak: folder Gmina Lipie, Danków nad Liswartą T. Janowskiego, Rycerz Mora W. Przyborowskiego, Zamek w Dankowie. Tajemnice przeszłości od średniowiecza do XVII wieku R. Hermana, Przewodnik po Ziemi Lipskiej Z. Jakubowskiego i A. Pułki.

„Mały konkurs z wielkiej historii Dankowa” składał się z części pisemnej oraz ustnej i był rozgrywany w dwóch kategoriach wiekowych – starszej, gdzie zmagali się uczniowie klasy VII i klas gimnazjalnych oraz młodszej, w której wzięli udział uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej. Konkurs miał charakter indywidualny, a każdą klasę w części pisemnej reprezentowało troje uczniów. Rozwiązywali oni test składający się z 25 pytań. Spośród wszystkich uczestników pierwszej tury konkursu komisja, pod kierunkiem p. Teresy Podrucznej, przewodniczącej gminnej komisji oświaty, wyłoniła pięcioro najlepszych uczniów z każdej kategorii wiekowej. W trakcie prac komisji konkursowej uczniowie zgromadzeni w sali gimnastycznej ZS-P mogli wysłuchać dwóch monologów uczniów klasy szóstej, którzy w tym roku szkolnym reprezentowali województwo śląskie na Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym. Jakub Ferdyn mówił o ciekawej etymologii nazw niektórych wsi w gminie Lipie, a Tomasz Płomiński o niecodziennych urodzinach Dankowa. W część artystyczną konkursu włączyły się także utalentowane wokalnie uczennice: Natalia Dyngus, Anna Głowa i Mariola Jankowska, które śpiewały piosenki patriotyczne.

Część ustna „Małego konkursu z wielkiej historii Dankowa” polegała na udzielaniu odpowiedzi na zadane pytania w ściśle określonym czasie i w obecności wszystkich starszych uczniów ZS-P, począwszy od klasy IV, co było dla uczestników dużym przeżyciem. Zwyciężyli ci, którzy mieli nie tylko największą wiedzę, ale i najlepiej radzili sobie ze stresem. W kategorii starszej byli to: 1. Maciej Cieślak (kl. II a), 2. Adrian Mazik (kl. III b) i 3. Tymoteusz Warzycha (kl. II b), a w kategorii młodszej: 1. Marcin Jabłonka (kl. V), 2. Tomasz Płomiński (kl. VI) i 3. Oliwier Pawełoszek (kl. IV a).

Szkolny konkurs poświęcony historii Dankowa przygotowali nauczyciele przedmiotów humanistycznych: A. Cer, J. Cyprych, Ł. Kędziora, B. Leszczyński, U. Szala.

Jolanta Cyprych

 
free pokerfree poker
Ulti Clocks content

godlo polski.svg


 LogoZSP

 Zespół Szkolno - Przedszkolny
ul. Częstochowska 31
42 – 165 Lipie

tel. 34 318 80 88
e-mail  zsplipie@op.pl


 zsp

Przedszkole Publiczne


Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego


Gimnazjum im. Królowej Jadwigi


Film o ZS-P w Lipiu

 klisza

Czerwiec 2017r.

Czerwiec 2014r.


  comenius rgb


herb GMINY LIPIE


logo wiarygodna szkola


DBI

http://bezpiecznie-w-sieci.blogspot.com/


logo glowne


 logo newest


mleko


owoce


sniadanie-daje-moc


logo-trzymaj-forme


kodowanie


logo probramowanie


logo-chd

-Rządowy program

BEZPIECZNA +


unnamed


2016 CodeWeek logo-768x768


1408372303


logo-cyfrowobezpiecznipl(2)