Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

PDF Drukuj Email
niedziela, 13 maja 2018 20:50

W piątek 4 maja w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 227 lat temu posłowie wybrani przez obywateli Rzeczypospolitej, przyjęli pierwszą europejską konstytucję. W swoim wystąpieniu uczniowie z klas IV a i II b Gimnazjum przybliżyli znaczenie tego wydarzenia w historii naszej Ojczyzny. Przypomnieli tło historyczne z 3 maja 1791r. i wyjaśnili, dlaczego jest to nadal tak ważny dzień dla Polski.

Konstytucja 3-go Maja – to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki w roku 1791. Była efektem pracy i zabiegów Stronnictwa Patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Tekst konstytucji przygotowywano w tajemnicy. Jej inicjatorami byli między innymi: Król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Adam Czartoryski, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj. Konstytucja 3-ego Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie ( po konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawą zasadniczą. Rocznicę uchwalenia Konstytucji obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym, rocznica uchwalenia Konstytucji była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tego święta.

Dopiero 6 kwietnia 1990 roku sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu w dniu rocznicy uchwalenia Konstytucji – Święta Narodowego.

Kolejnym punktem tego uroczystego był konkurs młodych talentów w ramach „Szkolnego Konkursu MAM TALENT” organizowanego przez Samorząd Uczniowski. Jego celem była popularyzacja działań artystycznych, promocja alternatywnych form spędzania czasu wolnego, rozwijanie kreatywności, zainteresowań oraz umożliwienie naszym uczniom prezentacji swoich pasji.

Młodzi artyści mieli możliwość zaprezentowania swoich talentów „na deskach” sali gimnastycznej, która na ten czas zamieniła się w salę widowiskową. Do udziału zgłosiło się 25 uczniów, którzy zaprezentowali różnorakie prezentacje. Były to: popisy gry na instrumentach muzycznych, występy wokalne, taneczne i iluzjonistyczne. Jury w skaldzie: pani dyrektor Olga Michalak, pani Anna Osiewacz i pan Witold Cyprych z wielkim zaangażowaniem oceniali popisy naszych uczniów.

W I edycji konkursu „Szkolny MAM TALENT” bezkonkurencyjni okazali się uczniowie z klasy III a: Amelia Sedun, Julia Bogacz, Dawid Jura i Jakub Krawczyk, którzy brawurowym tańcem zdobyli I miejsce. II miejsce zajął Kamil Leszczyński z klasy IV za swoją grę na trąbce. III miejsce przypadło uczennicom z klasy II a: Oldze Chalińskiej i Marioli Jankowskiej, które wykonały piosenkę ,,Nic do stracenia”. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu swoich talentów.

Monika Mach, Iwona Zdunek

 
free pokerfree poker
Ulti Clocks content

godlo polski.svg


 LogoZSP

 Zespół Szkolno - Przedszkolny
ul. Częstochowska 31
42 – 165 Lipie

tel. 34 318 80 88
e-mail  zsplipie@op.pl


 zsp

Przedszkole Publiczne


Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego


Gimnazjum im. Królowej Jadwigi


Film o ZS-P w Lipiu

 klisza

Czerwiec 2017r.

Czerwiec 2014r.


  comenius rgb


herb GMINY LIPIE


logo wiarygodna szkola


DBI

http://bezpiecznie-w-sieci.blogspot.com/


logo glowne


 logo newest


mleko


owoce


sniadanie-daje-moc


logo-trzymaj-forme


kodowanie


logo probramowanie


logo-chd

-Rządowy program

BEZPIECZNA +


unnamed


2016 CodeWeek logo-768x768


1408372303


logo-cyfrowobezpiecznipl(2)