Dzień Strażaka

PDF Drukuj Email
poniedziałek, 04 czerwca 2018 00:01

Państwowa Straż Pożarna to formacja, która cieszy się największym społecznym zaufaniem. Strażacy są wszędzie tam, gdzie zagrożone jest życie, zdrowie i mienie. Pomagają, narażając własne życie. Dlatego Dzień Strażaka to zawsze doskonała okazja by podziękować za ich pracę pełną niebezpieczeństw, wyrzeczeń, ale i pasji. 17 maja w naszej szkole po raz kolejny odbyła się uroczysta akademia z okazji obchodów Dnia Strażaka.

            Uroczystość podzielona została na dwie części. W pierwszej uczniowie kl. IIa mundurowej - strażackiej przygotowali krótkie filmy podsumowujące wszelkie działania w ramach innowacji pedagogicznej KLASA MUNDUROWA-STRAŻACKA. Zaprezentowali również efekty nawiązanej współpracy oraz porozumień z jednostką CS PSP w Częstochowie, Komendą Powiatową PSP w Kłobucku, gminnymi strukturami  OSP oraz Komendą Powiatową Policji w Kłobucku. Uroczystość była również okazją, aby podziękować za efektywną współpracę w realizacji Rządowego programu Bezpieczna+. Uczniowie klasy mundurowej- strażackiej mieli niejednokrotnie możliwość obserwowania jak ciężka i niebezpieczna jest praca strażaka. Często wyczerpująca fizycznie i psychicznie. Niewątpliwie z tego właśnie powodu osoby ją wykonujące od lat są najbardziej podziwianą grupą zawodową w Polsce, a marzeniem większości małych chłopców jest praca w strażackich szeregach. Na dowód niesłabnącego zainteresowania dzieci tym zawodem, wystąpił także najmłodszy ochotnik, który chciałby wstąpić w szeregi Straży Pożarnej. Był nim uczeń przedszkola - Adaś Michalak, który pięknie wyrecytował fragment wiersza "Pali się" autorstwa Jana Brzechwy.

W drugiej części pani dyrektor wręczyła podziękowania przybyłym gościom: Komendantowi Powiatowemu PSP w Kłobucku brg. mgr Z. Desperakowi, którego reprezentowała kpt. K. Pudło, Komendantowi Powiatowemu Policji w Kłobucku mł. insp. Tomaszowi Górce, Wójt Gminy Lipie magister Bożenie Wieloch, którą reprezentowała pani Brzózka, Komendantowi Gminnemu OSP w Lipiu Zbigniewowi Bystrzykowskiemu, którego reprezentował druh G. Kasprzak. Pani dyrektor mgr Olga Michalak w swoim wystąpieniu powiedziała, że istotą innowacji klasy strażackiej jest kształtowanie wśród uczniów właściwych postaw obywatelskich i patriotycznych oraz świadomości swojego dziedzictwa narodowego i państwowego poprzez zainteresowanie uczniów takimi instytucjami jak straż czy policja, które zawodowo zajmują się obronnością kraju, ochroną ludności i utrzymaniem bezpieczeństwa. Pani dyrektor dodała, że tegoroczne obchody Dnia Strażaka , uczniowie klas : IIa mundurowej- strażackiej i IIb dotychczasowego gimnazjum wykorzystali jako kontekst do realizacji obowiązkowego Projektu Edukacyjnego: Dlaczego młodzi ludzie decydują się wybierać zawód strażaka?; W jaki sposób można docenić i uczcić zawód strażaka?. Dyrektor złożyła również najserdeczniejsze życzenia przybyłym na uroczystość gościom oraz podziękowała za znakomitą i owocną współpracę.

            W drugiej części obchodów tego wyjątkowego dnia uczniowie kl. IIb przygotowali przedstawienie teatralne inspirowane znanym wierszem Jana Brzechwy pt. Pali się!”. Tekst ten to niezwykle barwny i emocjonujący zapis akcji gaszenia pożaru. Stał się on dla gimnazjalistów kanwą do pobudzenia scenicznej wyobraźni, jak i wymyślenia ciekawych działań teatralnych. Praca przy jego realizacji opierała się na współpracy całej grupy- tak jak w obliczu gaszenia prawdziwego żywiołu jakim jest ogień. Młodzi aktorzy doskonale wcielili się w role bohaterów i stworzyli niesamowity spektakl. Niewątpliwie ich gra aktorska, piękne stroje oraz rozbudowana scenografia sprawiły, że występ na długo pozostanie w pamięci widzów.

            Natomiast uczniowie kl. IIa mundurowej -strażackiej wszystkim druhnom i druhom Ochotniczych Straży Pożarnych oraz strażakom z Państwowej Straży Pożarnej podziękowali wierszem i piosenką.

Z okazji "Dnia Strażaka" cała społeczność szkolna ZS-P w Lipiu składa serdeczne życzenia druhnom i druhom Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Lipie oraz strażakom z PSP dużo zdrowia, pomyślności, wytrwałości, męstwa i satysfakcji z wykonywania zawodu obdarzonego tak wielkim zaufaniem społecznym. Składamy Wam wyrazy uznania za trud i ryzyko jakie podejmujecie w ochronie życia i mienia ludzkiego. Być strażakiem to wciąż niezwykłe wyzwanie. To zaszczyt i obowiązek. To bezinteresowna służba innym, ciągła praca nad sobą i doskonalenie własnych umiejętności. Życzymy spełnienia planów i zamierzeń, wszelkiej pomyślności osobistej oraz zadowolenia z wypełnianych obowiązków służbowych. Niech podejmowane działania przyniosą wiele satysfakcji i będą inspiracją do dalszych działań w dziele humanitarnej służby ludziom, w myśl strażackiej dewizy „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”.

Monika Mach, Agata Majdzik

galeria

 
free pokerfree poker
Ulti Clocks content

godlo polski.svg


 LogoZSP

 Zespół Szkolno - Przedszkolny
ul. Częstochowska 31
42 – 165 Lipie

tel. 34 318 80 88
e-mail  zsplipie@op.pl


 zsp

Przedszkole Publiczne


Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego


Film o ZS-P w Lipiu

 klisza

Czerwiec 2017r.

Czerwiec 2014r.
  comenius rgb


herb GMINY LIPIE


logo wiarygodna szkola


DBI

http://bezpiecznie-w-sieci.blogspot.com/


logo glowne


 logo newest


mleko


owoce


sniadanie-daje-moc


logo-trzymaj-forme


kodowanie


logo probramowanie


logo-chd

-Rządowy program

BEZPIECZNA +


unnamed


2016 CodeWeek logo-768x768


1408372303


logo-cyfrowobezpiecznipl(2)