Ogólnoszkolny projekt ”Polskie drogi do Niepodległości”

PDF Drukuj Email
wtorek, 06 listopada 2018 23:53

Z okazji  Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepoległości uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczestniczą w ogólnoszkolnym projekcie edukacyjnym pn.”Polskie drogi do Niepodległości”. Koordynatorami projektu są pan Andrzej Cer i pani Jolanta Cyprych. Jego celem jest rozbudzanie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych, szacunku do historii państwa, narodu i symboli narodowych, poznawanie dorobku i osiągnięć Polaków w ostatnim stuleciu w różnych dziedzinach, popularyzacja twórczości muzyczno-literackiej o tematyce patriotycznej.

Harmonogram działań:

8.00 – 9.00 – przygotowanie poszczególnych klas do występów wraz z wychowawcami

9.00 – początek uroczystości szkolnej – część oficjalna

ok. 9.30 – rozpoczęcie części artystycznej

Etap pierwszy (klasa IVb) :

Wprowadzenie multimedialne i słowne na temat rozbiorów Polski. Scenka teatralna symbolicznie przedstawiająca kolejne rozbiory oraz zniewolenie upersyfikowanej Polski.

Etap drugi (klasa Vb oraz dzieci przedszkolne) :

Wprowadzenie multimedialne i słowne na temat powstania kościuszkowskiego. Wykonanie przez dzieci przedszkolne krakowiaka. Scenka teatralna przedstawiająca przysięgę Tadeusza Kościuszki na krakowskim rynku. Dzieci w strojach ludowych (oraz ucz. kl. Vb) stanowią tłum ludu krakowskiego podczas przysięgi Naczelnika. Wykonanie przez klasę Vb piosenki np. „Bartoszu, Bartoszu”

Etap trzeci (klasa IVa) :

Wprowadzenie multimedialne i słowne na temat powstania Legionów Polskich we Włoszech. Scenka teatralna symbolicznie przedstawiająca rozmowę przy ognisku gen. H. Dąbrowskiego z Józefem Wybickim, jej treść dotyczy okoliczności powstania polskiego hymnu. W tle - melodia Mazurka Dąbrowskiego.

Etap czwarty (klasa Va) :

Wprowadzenie multimedialne i słowne na temat utworzenia Księstwa Warszawskiego. Scenka teatralna przedstawiająca rozmowę dziadka, dawnego szwoleżera, z wnukiem. Dziadek opowiada wnukowi o swoich wojennych przeżyciach podczas walk pod dowództwem księcia Józefa Poniatowskiego. Recytacja wiersza np. Lechonia o J. Poniatowskim.

Etap piąty (klasa VIII) :

Wprowadzenie multimedialne i słowne na temat powstania listopadowego. Scenka teatralna ukazująca konspiracyjne spotkanie kadetów przygotowujących zamach na wielkiego księcia Konstantego. W trakcie scenki uczniowie śpiewają „Warszawiankę”.

Etap szósty (klasa VI) :

Wprowadzenie multimedialne i słowne na temat Wiosny Ludów i powstania krakowskiego. Scenka teatralna ukazująca procesję patriotyczną w 1846 r. w Krakowie i śmierć Edwarda Dembowskiego, przywódcy powstania. Wykonanie piosenki patriotycznej z tego okresu np. „W krwawym polu srebrne ptaszę”

Etap siódmy (klasa VII) :

Wprowadzenie multimedialne i słowne na temat powstania styczniowego, w tym wzmianka o bitwie pod Wąsoszem. Scenka teatralna ukazująca przeszukanie mieszkania Romualda Traugutta przez policję. Recytacja fragmentów poezji/ prozy na temat powstania styczniowego i wykonanie piosenki z tego okresu.

Etap ósmy (klasa IIIa) :

Wprowadzenie multimedialne i słowne na temat I wojny światowej. Scenka teatralna ukazująca przemówienie Marszałka Józefa Piłsudskiego do żołnierzy oraz wymarsz I Brygady do ostatecznej walki o wolność Polski. Wymarsz, czwórkami, rozpoczynają uczniowie kl. IIIa, kolejno dołączają się do nich wszyscy uczestnicy uroczystości (dzieci, młodzież, dorośli). Marsz szkolnej „I Brygady” odbywa się na tle pieśni „Legiony”, którą śpiewają wszyscy w czasie przemarszu (na podkładzie instrumentalnym); przy mikrofonie śpiewa kilkoro uczniów. Po powrocie na miejsca następuje symboliczne zdjęcie kajdanów ze zniewolonej na I etapie „Polski”, które dokonuje się na tle wiersza np. Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą”

Zakończenie multimedialne i słowne na temat odzyskania wolności i zaproszenie do obejrzenia poloneza w wykonaniu uczniów klas I – III.

Etap dziewiąty - (klasy I - III) :

Polonez

Zakończenie części artystycznej ok. godz. 11.15

11.30 – 12.00 - Pokaz grupy rekonstrukcyjnej

12.00 – 13.30 - Poczęstunek

Wstęp do każdego etapu w postaci krótkiego komentarza i multimedialnej prezentacji dokonuje klasa IIIb

Każda klasa odpowiedzialna za przydzielony etap przygotowuje plakat ( format A-1 ) – umieszczony na sztaludze i ilustrujący przedstawiane wydarzenie. Sztaluga wnoszona jest przez klasę przed ich występem. 
free pokerfree poker
Ulti Clocks content

godlo polski.svg


 LogoZSP

 Zespół Szkolno - Przedszkolny
ul. Częstochowska 31
42 – 165 Lipie

tel. 34 318 80 88
e-mail  zsplipie@op.pl


 zsp

Przedszkole Publiczne


Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego


Gimnazjum im. Królowej Jadwigi


Film o ZS-P w Lipiu

 klisza

Czerwiec 2017r.

Czerwiec 2014r.


  comenius rgb


herb GMINY LIPIE


logo wiarygodna szkola


DBI

http://bezpiecznie-w-sieci.blogspot.com/


logo glowne


 logo newest


mleko


owoce


sniadanie-daje-moc


logo-trzymaj-forme


kodowanie


logo probramowanie


logo-chd

-Rządowy program

BEZPIECZNA +


unnamed


2016 CodeWeek logo-768x768


1408372303


logo-cyfrowobezpiecznipl(2)