100 lat Polski dumnej i niepodległej

Drukuj Email
środa, 14 listopada 2018 21:03

IMG 04989 listopada 2018 roku był dla całej społeczności Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lipiu dniem uroczystego świętowania setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów i niewoli narodowej.

Przygotowania do obchodów stulecia polskiej niepodległości były realizowane w formie ogólnoszkolnego projektu edukacyjnego pod hasłem „Polskie drogi do niepodległości” i trwały dwa miesiące. W piątek 9 listopada uczniowie wszystkich klas oraz grup przedszkolnych zgromadzili się w sali gimnastycznej, aby zaprezentować efekty podjętych działań.

W tym dniu wszyscy przyszli do szkoły w odświętnych strojach. Dziewczynki ubrały krakowskie stroje ludowe, oryginalne chusty i zapaski swoich prababć lub stylizowane na ludowe spódnice w kolorowe kwiaty. Na głowach miały wianki z kwiatów w barwach narodowych oraz biało – czerwone kokardy we włosach. Wielu chłopców przebrało się za postacie, które dobrze znamy z podręczników historii. Był więc Marszałek Piłsudski ze swoimi legionistami, Tadeusz Kościuszko i jego dzielni kosynierzy, generał Henryk Dąbrowski, o którym śpiewamy w polskim hymnie, a także autor Mazurka Dąbrowskiego – Józef Wybicki. Nie mogło zabraknąć bohaterów narodowych zrywów zbrojnych przeciw zaborcom – Edwarda Dembowskiego, Piotra Wysockiego i Romualda Traugutta, a także pięknie ubranych szlachcianek oraz sympatycznych szlachciców.

DSC05823Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 900 odśpiewaniem hymnu państwowego w obecności szkolnych pocztów sztandarowych, a następnie głos zabrała dyrektor ZS-P w Lipiu, Olga Michalak, która uroczycie powitała Wójta Gminy Lipie Panią Bożenę Wieloch, proboszcza parafii Danków ks. kanonika Henryka Duszę, nauczycieli, rodziców uczniów, którzy przybyli do Szkoły Podstawowej noszącej dumne imię Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dyrektor przypomniała sytuację narodu polskiego pod zaborami, wskazała wielkich przywódców takich jak Tadeusz Kościuszko, Henryk Dąbrowski, którzy pobudzali do walki o wolność i krzewili patriotyzm. Wymieniła wydarzenia historyczne, które doprowadziły Polskę do odzyskania wolności i niepodległości. Odwołała się także do słów Św. Jana Pawła II: „Dzisiaj kiedy zmagamy się o przyszły kształt naszego życia społecznego pamiętajcie, że ten kształt zależy od tego, jaki będzie człowiek, a więc czy to będzie człowiek dobry, szlachetny, przyjazny, czy zły zmaterializowany i egoista. Nowy człowiek w Polsce wygrywa pokojową bitwę o godność państwa i narodu”, w kontekście których pobudziła słuchaczy do refleksji nad współczesnym, nowoczesnym patriotyzmem. Dała uczniom kilka wskazówek, jak świadczyć o współczesnym patriotyzmie tj. szanować symbole narodowe, dbać o piękno języka polskiego, czcić rocznice wydarzeń historycznych, a także pamiętać o swojej kulturze i tradycji jako symbolach tożsamości narodowej.DSC05832 Dyrektor Olga Michalak swoje przemówienie zakończyła słowami modlitwy ks. Piotra Skargi „Wszechmogący, wieczny Boże, spuść nam szeroką i głęboką miłość ku braciom i najmilszej matce – Ojczyźnie naszej, byśmy jej i ludowi Twemu, mogli służyć uczciwie”.

Obecni na uroczystości wójt, Bożena Wieloch oraz ks. proboszcz, Henryk Dusza, wyrazili uznanie dla uczniów za wielkie zaangażowanie w przygotowanie Święta Niepodległości oraz ich wielki szacunek dla narodowych symboli. Zaprosili też dzieci wraz z rodzicami oraz nauczycielami do udziału w niedzielnych gminno – parafialnych obchodach tego święta. DSC05885

Po przemówieniach zaproszonych gości do głosu doszły dzieci i zaprezentowały scenki teatralne ilustrujące najważniejsze etapy polskiej drogi do niepodległości. I tak klasa IVb pokazała jak doszło do kolejnych rozbiorów oraz zniewolenia dumnej Polski. Klasa Vb przedstawiła przysięgę Tadeusza Kościuszki na krakowskim rynku. Klasa IVa przybliżyła wszystkim okoliczności powstania na ziemi włoskiej polskiego hymnu narodowego. Klasa Va wspominała bohatera narodowego – księcia Józefa Poniatowskiego, a klasa VIII przygotowywanie przez młodych spiskowców powstania listopadowego. Klasa VI ukazała jeden z najważniejszych momentów powstania krakowskiego, a klasa VII przypomniała postać wielkiego patrioty i ostatniego przywódcy powstania styczniowego – Romualda Traugutta. Na koniec uczniowie klasy IIIa zamienili się w legionistów Marszałka Józefa Piłsudskiego i oswobodzili z kajdanów naszą ukochaną Polskę. DSC05942

Wielu scenkom towarzyszyły znane patriotyczne pieśni, piosenki, wiersze lub tańce ludowe. Można było usłyszeć i zanucić wspólnie: Bartoszu, Bartoszu, Rozkwitały pąki białych róż, Przybyli ułani pod okienko, Warszawiankę, W krwawym polu srebrne ptaszę, Marsz I Brygady. Przedszkolaki zatańczyły krakowiaka, uczniowie kl. IVa trojaka, a wszyscy uczniowie klas I – III zaprezentowały poloneza do słynnej melodii Kleofasa Ogińskiego – Pożegnanie Ojczyzny.DSC06048

Prezentacje klas dobiegły końca około godziny 1100, co było zgodne z planem, ponieważ o godzinie 1111 wszyscy zgromadzeni na uroczystości wzięli udział w ogólnopolskim śpiewaniu czterech zwrotek hymnu państwowego. 

IMG 0536Na zakończenie pani dyrektor wręczyła wszystkim dzieciom i uczniom patriotyczne gadżety, które trafiły do szkoły w ramach akcji „Dumni z Polski”. Oprócz dyplomów, długopisów czy ulotek z biogramami wielkich Polaków znalazły się wśród nich także koszulki z logo akcji oraz postaciami znanymi z kart polskiej historii. 

Poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców był apetycznym uzupełnieniem szkolnych obchodów stulecia polskiej niepodległości w ZS-P w Lipiu.

Jolanta Cyprych


galeria 
free pokerfree poker
Ulti Clocks content

godlo polski.svg


 LogoZSP

 Zespół Szkolno - Przedszkolny
ul. Częstochowska 31
42 – 165 Lipie

tel. 34 318 80 88
e-mail  zsplipie@op.pl


 zsp

Przedszkole Publiczne


Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego


Gimnazjum im. Królowej Jadwigi


Film o ZS-P w Lipiu

 klisza

Czerwiec 2017r.

Czerwiec 2014r.


  comenius rgb


herb GMINY LIPIE


logo wiarygodna szkola


DBI

http://bezpiecznie-w-sieci.blogspot.com/


logo glowne


 logo newest


mleko


owoce


sniadanie-daje-moc


logo-trzymaj-forme


kodowanie


logo probramowanie


logo-chd

-Rządowy program

BEZPIECZNA +


unnamed


2016 CodeWeek logo-768x768


1408372303


logo-cyfrowobezpiecznipl(2)