Hej, szable w dłoń!

PDF Drukuj Email
sobota, 17 listopada 2018 23:01

IMG 0472Święto Niepodległości to nie tylko pełne powagi uroczyste obchody czy akademie. To także żywe lekcje historii, które pozwalają wyjść poza utarte schematy i poznawać przeszłość w sposób namacalny, bez pośrednictwa podręcznika. 9 listopada 2018 r. takie nietypowe, a jednocześnie niezwykle interesujące zajęcia przeprowadzili dla uczniów ZS-P w Lipiu - Jacek Machudera oraz Wojciech Borgulat.

Obaj panowie od kilku lat realizują swoje pasje w Grupie Historycznej Wołyńskiej Brygady Kawalerii. Na spotkanie z dziećmi przyjechali w oryginalnych mundurach żołnierzy polskich z czasów II wojny światowej i przywieźli ze sobą elementy umundurowania oraz wyposażenia polskich kawalerzystów, walczących w wojnie obronnej 1939 r.

IMG 0531Chłopcy chętnie przymierzali ciężkie hełmy, maski przeciwgazowe, a nawet ułańskie szelki. Brali do rąk prawdziwe bagnety, uczyli się ładować pistolet oficerski, interesowali się wielkokalibrowymi nabojami, które wykorzystywał w bitwie pod Mokrą pociąg pancerny Śmiały. Patrzyli przez wojskowe lornetki, oglądali saperki, pakowali żołnierskie chlebaki.

Ale zdecydowanie największym powodzeniem cieszył się drewniany stojak na czterech nogach, który przy odrobinie dziecięcej wyobraźni zamieniał się w konia Marszałka Piłsudskiego. „Kasztanka” była fachowo osiodłana i każdy, kto chciał, mógł jej bezpiecznie dosiąść, włożyć stopy w strzemiona i poczuć się jak polski ułan, ulubiony bohater pieśni i piosenek dwudziestolecia międzywojennego. IMG 0536

Już samo wejście na konia nie było łatwe, ale pan Jacek i pan Wojtek zawsze służyli pomocą, a nawet pozwalali wziąć w rękę oficerską szablę. Kiedy się na nią patrzy, wydaje się lekka, ale młodsze dzieci musiały ją trzymać w obydwu rękach. Osiemdziesiąt lat temu kobieta w mundurze żołnierskim była prawdziwą rzadkością. Teraz jednak ta sytuacja zmieniła się radykalnie. Dziewczynki żywo interesowały się militariami, a w szczególności bronią białą, doskonale czuły się w siodle i bez kompleksów brały do rąk szablę.

Zwykle na lekcji oczekuje się od uczniów ciszy i skupienia, ale żywe lekcje historii rządzą się swoimi prawami. Wiele tu radości, głośnych komentarzy oraz dobrej zabawy. Zabawy, która uczy lepiej od niejednego podręcznika.

galeria


Jolanta Cyprych

 
free pokerfree poker
Ulti Clocks content

godlo polski.svg


 LogoZSP

 Zespół Szkolno - Przedszkolny
ul. Częstochowska 31
42 – 165 Lipie

tel. 34 318 80 88
e-mail  zsplipie@op.pl


 zsp

Przedszkole Publiczne


Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego


Film o ZS-P w Lipiu

 klisza

Czerwiec 2017r.

Czerwiec 2014r.
  comenius rgb


herb GMINY LIPIE


logo wiarygodna szkola


DBI

http://bezpiecznie-w-sieci.blogspot.com/


logo glowne


 logo newest


mleko


owoce


sniadanie-daje-moc


logo-trzymaj-forme


kodowanie


logo probramowanie


logo-chd

-Rządowy program

BEZPIECZNA +


unnamed


2016 CodeWeek logo-768x768


1408372303


logo-cyfrowobezpiecznipl(2)