Teatralny sukces uczniów ZS-P w Lipiu

Drukuj Email
wtorek, 27 listopada 2018 18:47

Dwa dni, 20 i 21 listopada 2018 r. w Gminnym Ośrodku Kultury we Wręczycy Wielkiej trwały prezentacje XV Powiatowych Konfrontacji Teatralnych. Wzięło w nich udział 20 zespołów, a wśród nich także uczniowie ZS-P w Lipiu.

Zespół złożony z uczniów klasy VII wystąpił z inscenizacją O Lirniku i kasztelanie Warszyckim. Scenariusz przedstawienia powstał na podstawie legendy o dawnym właścicielu Dankowa, znanym z patriotyzmu, bogactwa, ale też okrucieństwa wobec poddanych, a nawet najbliższych członków rodziny. Uczniowie z Lipia w kategorii klas IV – VIII zajęli I miejsce.

Na tak wysoką ocenę inscenizacji wpłynęło zapewne wiele czynników – gra młodych aktorów, kostiumy nawiązujące do strojów z epoki, w której żył kasztelan Warszycki, w tym oryginalne zapaski, które jeszcze zachowały się w niektórych rodzinach mieszkających w gminie Lipie, muzyka wykonywana „na żywo” oraz pełna prostoty scenografia. Ale na szczególne uznanie zasłużyli z pewnością odtwórcy dwóch tytułowych ról - Oliwia Leszczyna oraz Tomek Płomiński.

Oliwia, wcielając się w postać wędrownego dziada zwanego Lirnikiem, wykonywała na flecie dwie piosenki ludowe – Czerwone jabłuszko i Uciekła mi przepióreczka, a także pieśń kościelną Bądźże pozdrowiona. Natomiast Tomek bardzo przekonująco zagrał okrutnego kasztelana, który nie zna litości dla swoich poddanych. Prawdziwy kontrast stanowiła dla niego piękna i dobra żona, którą wspaniale ukazała Weronika Żołnowska. Gromadę bosych, ciężko pracujących dankowskich chłopów i chłopek stanowili – Zuzia Adamska, Marcel Kazimierczak, Kinga Knop, Julka Łacny, Zosia Szopa, Nikola Woźniak i Wiktoria Wester. Strażnikami, wykonującymi rozkazy kasztelana byli Rafał Mońka i Konrad Troczka, a o wszystkim opowiadały dwie narratorki – Marysia Ladra i Emilka Owczarek.

W każdym przedstawieniu teatralnym bardzo ważne są dekoracje. Ich przygotowanie w warunkach szkolnych wcale nie jest łatwe, szczególnie, gdy trzeba je przewieźć na miejsce występu. I tutaj nieoceniona była praca Zuzi Cybińskiej, dbającej o kartonowy zamek i kostiumy aktorów oraz Daniela Wilka, dzięki któremu rzeka Liswarta bezpiecznie „przeniosła się” na pewien czas z Dankowa do Wręczycy Wielkiej. Daniel sfilmował także występ koleżanek i kolegów, a Kuba Ferdyn wykonał zdjęcia przedstawienia.

Przygotowanie teatralnej opowieści O Lirniku i kasztelanie Warszyckim było dla uczniów klasy VII przede wszystkim zabawą, ale na pewno nie pustą rozrywką. Miało wartość edukacyjną, związaną z lokalną historią oraz wychowawczą, bo kształtującą tak ważną we współczesnym świecie umiejętność współpracy w zespole. Dało im też okazję do zaprezentowania swoich licznych talentów i umiejętności.

Jolanta Cyprych

galeria

IMG 20181120 105250 HDR

46518656 472494799821029 3204175976548270080 n

 
free pokerfree poker
Ulti Clocks content

godlo polski.svg


 LogoZSP

 Zespół Szkolno - Przedszkolny
ul. Częstochowska 31
42 – 165 Lipie

tel. 34 318 80 88
e-mail  zsplipie@op.pl


 zsp

Przedszkole Publiczne


Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego


Gimnazjum im. Królowej Jadwigi


Film o ZS-P w Lipiu

 klisza

Czerwiec 2017r.

Czerwiec 2014r.
  comenius rgb


herb GMINY LIPIE


logo wiarygodna szkola


DBI

http://bezpiecznie-w-sieci.blogspot.com/


logo glowne


 logo newest


mleko


owoce


sniadanie-daje-moc


logo-trzymaj-forme


kodowanie


logo probramowanie


logo-chd

-Rządowy program

BEZPIECZNA +


unnamed


2016 CodeWeek logo-768x768


1408372303


logo-cyfrowobezpiecznipl(2)