Akcja „SprzątaMY Las”

PDF Drukuj Email
wtorek, 24 września 2019 18:07

W miniony piątek, 20 września 2019r., odbyła się w naszym ZS-P , zainicjowana przez prezydenta Andrzeja Dudę we współpracy z Lasami Państwowymi, akcja „SprzątaMY Las”. Lasy Państwowe zwracają uwagę, że śmieci nie tylko szpecą krajobraz i zniechęcają do spacerów po lesie, ale są także  zagrożeniem dla żyjących w nim zwierząt. Rozkładając się, często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę, w tym wodę pitną. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie. 

Nasi uczniowie z klas IV-VI wraz z opiekunami udali się do lasu w Rozalinie, gdzie czekał na nich pan leśniczy Zdzisław Korzekwa. Pogoda sprzyjała akcji, uczniowie bardzo się zaangażowali w sprzątanie. Zbierali każdy napotkany śmieć. Na szczęście dla całej przyrody w naszym lesie tych śmieci nie było za dużo. Jest to bardzo budujące, że ludzie coraz bardziej doceniają lasy jako wspólne dobro. Mamy ogromną nadzieję, że rośnie świadomość ekologiczna, czemu sprzyjają również takie akcje jak piątkowa. To, że uczniowie kochają las i znają jego znaczenie świadczy chociażby rymowanka, którą w lesie ułożyły dziewczynki z klasy Va

Dziś od rana słońce świeci,

więc do lasu jadą dzieci.

Do akcji „Sprzątamy las”,

sam Pan Prezydent zaprosił nas.

Pan leśniczy wszystkich w lesie powitał

i o samopoczucie zapytał.

Rozdał nam worki na śmieci,

a potem rzekł: „Teraz w las, drogie dzieci”.

Uczniowie nazbierali odpadów wiele

i tak posprzątali las na niedzielę.

Odtąd już pamiętajcie drogie dzieci,

żeby w lesie nigdy nie śmiecić.

Bo jeśli las kocha nas,

to my szanujmy i dbajmy o las.

Nie wszyscy uczestnicy mają dar tworzenia rymowanek, ale wszyscy byli bardzo zadowoleni i mieli poczucie, że zrobili coś dobrego dla siebie oraz dla innych.

Renata Walaszczyk-Kałuża

galeria

IMG 20190920 113411

 
free pokerfree poker
Ulti Clocks content

godlo polski.svg


 LogoZSP

 Zespół Szkolno - Przedszkolny
ul. Częstochowska 31
42 – 165 Lipie

tel. 34 318 80 88
e-mail  zsplipie@op.pl


 zsp

Przedszkole Publiczne


Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego


Film o ZS-P w Lipiu

 klisza

Czerwiec 2017r.

Czerwiec 2014r.
  comenius rgb


herb GMINY LIPIE


logo wiarygodna szkola


DBI

http://bezpiecznie-w-sieci.blogspot.com/


logo glowne


 logo newest


sniadanie-daje-moc


logo-trzymaj-forme


kodowanie


logo probramowanie


logo-chd

-Rządowy program

BEZPIECZNA +


unnamed


2016 CodeWeek logo-768x768


1408372303


logo-cyfrowobezpiecznipl(2)