Wycieczka "Szlakiem Orlich Gniazd"

PDF Drukuj Email
czwartek, 03 października 2019 11:10

01.10.19r. uczniowie klas VIa i b, VII, VIII pod opieką p. U. Szali, p. A. Karkos, p. I. Zdunek i p. R. Walaszczyk-Kałuży wybrali się na wycieczkę po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej „Szlakiem Orlich Gniazd”. To jedna z najpiękniejszych tras turystycznych w Polsce. Jura Krakowsko-Częstochowska położona jest pośród przepięknych pagórków porośniętych lasami, wśród malowniczych wapiennych ostańców, stwarzając wrażenie niezwykłej harmonii występującej pomiędzy człowiekiem i środowiskiem. Na początku drugiego tysiąclecia wzniesiono tutaj pierwsze grody obronne, które chronić miały szlaki handlowe w tworzącym się państwie piastowskim. W XIV wieku za czasów panowania Kazimierza Wielkiego na pograniczu polsko-czeskim, często w miejscu drewnianych grodów, wybudowano szereg warownych zamków m.in. w Ojcowie, Olsztynie, Lelowie, Bobolicach i Mirowie, w celu zabezpieczenia ówczesnej stolicy – Krakowa i ochrony granic państwa. Powstał w ten sposób system obronny zamków, uzupełniony niewielkimi strażnicami, ufortyfikowanymi klasztorami i kościołami. Jurajskie zamki budowane były najczęściej na szczytach wzniesień, pośród trudno dostępnych skał wapiennych, stąd wzięła się ich nazwa – „Orle Gniazda".

Pierwszym punktem na naszej drodze był zamek w Olsztynie. Podobno istnieją tu podziemne tunele łączące ruiny z klasztorem na Jasnej Górze. Jednak wędrówka po zamku i wzgórzu w Olsztynie była zdecydowanie przyjemniejsza niż szukanie ciemnych korytarzy.

Następnie pojechaliśmy do Ogrodzieńca. Zamek Ogrodzieniec to najsłynniejszy i najbardziej okazały z zamków na Szlaku Orlich Gniazd a jednocześnie prawdopodobnie jedne z najdostojniejszych ruin w Polsce. Czyni to Ogrodzieniec naturalnym punktem wycieczki dla każdego fana historii oraz malowniczych pejzaży. Ogrodzieniecka twierdza często zmieniała właścicieli, spośród których warto wspomnieć o rodzie Bonerów. Syn pierwszego właściciela z tego rodu Bonerów, przebudował zamek w stylu renesansowym, a rezydencja zyskała miano drugiego Wawelu. Po pełnej wrażeń przechadzce wsiedliśmy do autokaru aby udać się do Pieskowej Skały.

Zamek Pieskowa Skała powstał w czasach Kazimierza Wielkiego jako gotycka strażnica i był usytuowany nieco wyżej na skale zwanej Dorotką. Zamek otoczony jest malowniczym parkiem, u jego podnóża roztaczają się stawy założone jeszcze w XVI wieku. Tuż obok zamku zatrzymaliśmy się aby zrobić zdjęcia przy najbardziej charakterystycznej skale na terenie całej Jury – Maczudze Herkulesa. Stamtąd podążyliśmy w kierunku Ojcowskiego Parku Narodowego podziwiając charakterystyczną florę oraz” Kaplicę na Wodzie. Tam też zakończyliśmy zwiedzanie i udaliśmy się w drogę powrotną. Nie sposób opisać wszystkich atrakcji ani wrażeń. Pogodę mieliśmy wymarzoną. Uczniowie spędzili czas bardzo aktywnie, dużo na świeżym powietrzu. Wzbogacili swoją wiedzę w zakresie ekologii, historii, sztuki, poznali mnóstwo legend i podań. Sądzę, że rozbudzili w sobie chęć do pieszych wędrówek. Zdaniem naszych uczniów, ale również ich rodziców wycieczka była bardzo udana.

R. Walaszczyk-Kałuża

galeria

20191001 154051 resized

 
free pokerfree poker
Ulti Clocks content

godlo polski.svg


 LogoZSP

 Zespół Szkolno - Przedszkolny
ul. Częstochowska 31
42 – 165 Lipie

tel. 34 318 80 88
e-mail  zsplipie@op.pl


 zsp

Przedszkole Publiczne


Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego


Film o ZS-P w Lipiu

 klisza

Czerwiec 2017r.

Czerwiec 2014r.
  comenius rgb


herb GMINY LIPIE


logo wiarygodna szkola


DBI

http://bezpiecznie-w-sieci.blogspot.com/


logo glowne


 logo newest


sniadanie-daje-moc


logo-trzymaj-forme


kodowanie


logo probramowanie


logo-chd

-Rządowy program

BEZPIECZNA +


unnamed


2016 CodeWeek logo-768x768


1408372303


logo-cyfrowobezpiecznipl(2)