Wyjazd studyjny uczniów ZSP w Lipiu na Ukrainę

PDF Drukuj Email
poniedziałek, 04 listopada 2019 20:55

W dniach od 2 do 4 października br. troje uczniów naszej szkoły wraz z nauczycielem historii brało udział w wyjeździe studyjnym na Ukrainę. Motywem przewodnim wycieczki edukacyjnej było uczczenie 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Organizatorem wizyty było Starostwo Powiatowe w Kłobucku, które zaprosiło do udziału delegacje samorządów, uczniów, nauczycieli szkół średnich i podstawowych z terenu naszego powiatu. Najważniejszymi punktami podróży były miasta Lwów, Równe i Ostróg. Wybór tych miejsc nie był przypadkowy. Wiązał się z bohaterami wydarzeń września 39 roku w naszej okolicy – Wołyńską Brygadą Kawalerii, a szczególnie 19 Pułkiem Ułanów Wołyńskich im generała Edmunda Różyckiego. Miasto Równe na Wołyniu było przed II wojną światową miejscem stacjonowania Wołyńskiej Brygady Kawalerii, a nieodległy Ostróg to miejsce szkolenia i zakwaterowania żołnierzy 19 Pułku Ułanów Wołyńskich. Odwiedzenie tych miejsc i spotkania z mieszkającymi tam Polakami były dla młodzieży nie tylko niezwykle ciekawą lekcją historii, ale także nauką współczesnego świata i relacji między sąsiednimi narodami.

Ważnym celem wyjazdu było także odwiedzenie i nawiązanie kontaktów z władzami samorządowymi największej dzielnicy Lwowa Sichowa. Mamy nadzieję, że to spotkanie zaowocuje przyszłymi odwiedzinami młodzieży polskiej we Lwowie, a młodzieży lwowskich szkół w Polsce.

Najbardziej wzruszające momenty wyjazdu młodzież przeżyła zwiedzając zabytki Lwowa. Szczególne miejsce miała oczywiście wizyta na Cmentarzu Łyczakowskim, gdzie na każdym kroku można zauważyć ślady dawnej przynależności tych ziem do Polski. Wszyscy uczestnicy na długo zapamiętają chwilę złożenia kwiatów na mogile upamiętniającej Obrońców Lwowa znajdującej się na wprost bramy wejściowej na Cmentarz Orląt Lwowskich. Za możliwość przeżycia tych chwil i poszerzenie wiedzy o świecie i dziejach ojczystych jesteśmy wdzięczni władzom Powiatu Kłobuckiego i Gminy Lipie.

Andrzej Cer

galeria

IMG 0835

 
free pokerfree poker
Ulti Clocks content

godlo polski.svg


 LogoZSP

 Zespół Szkolno - Przedszkolny
ul. Częstochowska 31
42 – 165 Lipie

tel. 34 318 80 88
e-mail  zsplipie@op.pl


 zsp

Przedszkole Publiczne


Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego


Film o ZS-P w Lipiu

 klisza

Czerwiec 2017r.

Czerwiec 2014r.
  comenius rgb


herb GMINY LIPIE


logo wiarygodna szkola


DBI

http://bezpiecznie-w-sieci.blogspot.com/


logo glowne


 logo newest


sniadanie-daje-moc


logo-trzymaj-forme


kodowanie


logo probramowanie


logo-chd

-Rządowy program

BEZPIECZNA +


unnamed


2016 CodeWeek logo-768x768


1408372303


logo-cyfrowobezpiecznipl(2)