Rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego 2020/2021 i 81 rocznica wybuchu II wojny światowej

PDF Drukuj Email

witaj szkoloZe względu na zagrożenie epidemiologiczne koronawirusem COVID – 19 rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Lipiu odbyło się dnia 01.09.2020r. (wtorek) z zachowaniem wytycznych GIS, MZ, MEN (obowiązywały maseczki zakrywające usta i nos oraz dezynfekcja rąk przy wejściu do szkoły). Aby ograniczyć kontakt z osobami trzecimi wychowawcy spotkali się ze swoimi klasami w salach lekcyjnych. Wyjątek stanowili uczniowie klas I, którzy wraz z rodzicem w sali gimnastycznej poznali wychowawcę klasy mgr Alicję Podgórską.

Wrzesień kojarzy się wszystkim z zakończeniem wakacji, rozpoczęciem roku szkolnego. Jednak pamiętajmy, że nie zawsze tak było. Nie możemy zapomnieć, co wydarzyło się 1 września 1939 r. O świecie wojska niemieckie zaatakowały Państwo Polskie na lądzie, morzu i w powietrzu. W świadomości Polaków, wybuch II wojny światowej był początkiem najtragiczniejszych doświadczeń współczesnej historii, nie tylko naszego państwa ale całej Europy i świata.

Historia pierwszych dni września 1939r. naszym terenom wyznaczyła szczególne miejsce. Stąd wyszło główne uderzenie na Warszawę. Zanim doszło do bitwy pod Mokrą, Niemcy do godz. 7.00 – 1 IX 1939r. zajęli Podłęże Królewskie, Starokrzepice, Krzepice, Opatów. Na Krzepice od strony Wichrowa i Bodzanowic uderzyła licząca 15 – tyś. żołnierzy wspierana przez lotnictwo, samochody i motory – 4 Dywizja Pancerna gen. Reinhardta. Na bezbronny Wieluń o godz. 4.40 spadły pierwsze bomby, zginęło ponad 1000 mieszkańców.

Dzień 17 września – to kolejna tragiczna data polskiej historii. W nocy o godz. 3.00 rozpoczęła się agresja sowiecka na Podolu. Opór Sowietom stawiały oddziały Korpusu Ochrony Pogranicza. Ich los był tragiczny. Agresja sowiecka nastąpiła w momencie, gdy ponad 50% terytorium Państwa Polskiego znajdowało się pod kontrolą wojsk i władz RP. Broniła się Warszawa i Lwów. Nie zagrożone było Wilno, Nowogródek, Łuck, Tarnopol i Stanisławów. Ok. 500 tys. żołnierzy stawiało opór Niemcom.

Władze sowieckie na zajętych terenach Polaków traktowały wrogo. Bez powodów pozbawiały życia, wtrącały do więzień, zsyłały do łagrów, deportowały w głąb ZSRS. W pierwszej kolejności oficerów WP, policji, służby więziennej, urzędników państwowych, profesorów księży, właścicieli przedsiębiorstw oraz osoby zaangażowane w życie polityczne.

Symbolem losu Polaków w ZSRS stał się Katyń. 5 III 1940 r. władze radzieckie ze Stalinem na czele podjęły decyzję o rozstrzelaniu znajdującej się w obozach jenieckich polskiej inteligencji: oficerów, funkcjonariuszy policji, straży więziennej, urzędników państwowych, księży. Zginęło 25 tyś. ludzi.

II wojna światowa zniszczyła nasz kraj. Utraciliśmy potężny potencjał materialny, ekonomiczny, kulturowy i ludnościowy. Podzielono nasze terytorium, nastąpił „czwarty rozbiór Polski”,   zatrzymano nas w rozwoju. Hitler i Stalin dokonali gigantycznego ludobójstwa i grabieży. Wojna przerwała rozwój, wielki program industrialny i budowę nowoczesnego państwa.

Czy możemy wyrzucić z pamięci tamte chwile naszej Ojczyzny? Pamięć tych lat jest wciąż żywa i powinna być przestrogą dla młodego pokolenia. Ten czas bowiem przyniósł ludziom: śmierć, głód, upokorzenia, niewolę oraz niewyobrażalne cierpienia i zniszczenie dorobku wieli pokoleń.

Bernard Leszczyński

 
free pokerfree poker
Ulti Clocks content

godlo polski.svg


 LogoZSP

 Zespół Szkolno - Przedszkolny
ul. Częstochowska 31
42 – 165 Lipie

tel. 34 318 80 88
e-mail  zsplipie@op.pl


 zsp

Przedszkole Publiczne


Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego


Film o ZS-P w Lipiu

 klisza

Czerwiec 2017r.

Czerwiec 2014r.
  comenius rgb


herb GMINY LIPIE


logo wiarygodna szkola


DBI

http://bezpiecznie-w-sieci.blogspot.com/


logo glowne


 logo newest


sniadanie-daje-moc


logo-trzymaj-forme


kodowanie


logo probramowanie


logo-chd

-Rządowy program

BEZPIECZNA +


unnamed


2016 CodeWeek logo-768x768


1408372303


logo-cyfrowobezpiecznipl(2)