Kto może pomóc???

PDF Drukuj Email

  prawa czlowiekaTaki tytuł nosił kolejny moduł projektu „Prawa człowieka: Teraz! To jest w Twoich rękach”, który zrealizowaliśmy w piątek 27.04.2012 roku.

 

Podczas tych zajęć grupa projektowa odwiedziła instytucje, które mają bezpośredni wpływ na ochronę życia, zdrowia i mienia mieszkańców okolicy. Celem zajęć było przekroczenie niewidocznej bariery związanej z poszukiwaniem pomocy. To także kształtowanie umiejętności odnalezienia jednostki kompetentnej do rozwiązania danego problemu, poznanie podstaw prawa, oraz identyfikacja osób/instytucji/grup, które mogą pomóc w rozwiązaniu napotykanych w życiu codziennych problemów.

W Lipiu odwiedziliśmy między innymi: Urząd Gminy, Urząd Stanu Cywilnego, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminny Ośrodek Kultury oraz Ochotniczą Straż Pożarną. Gdy spacer po Naszej najbliższej okolicy dobiegł końca, udaliśmy się w podróż do miasta będącego siedzibą powiatu, czyli do Kłobucka. Cała grupa została podzielona na dwuosobowe zespoły, a każdy zespół dostał karteczkę z zapisaną na niej nazwą instytucji oraz informacjami, które trzeba było o niej zdobyć. Zadaniem uczestników było również wspólne robienie zdjęć pod każdą odwiedzaną przez Nas instytucją. A byliśmy między innymi w: Powiatowym Urzędzie Pracy, XIII Zamiejscowym Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Częstochowie, Komendzie Powiatowej Policji, Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Miejskim Ośrodku Kultury, Starostwie Powiatowym, Urzędzie Skarbowym, Szpitalu Rejonowym oraz na Pogotowiu.


Uczennice stanęły przed nie lada wyzwaniem! Często musiały czekać na swoją kolej prosząc o informację i tłumaczyć dlaczego chcą się dowiedzieć takich a nie innych rzeczy. Była to dla nich sytuacja dość stresująca (jak same stwierdziły), gdyż większość jeszcze nigdy nie miała okazji odwiedzić takich instytucji a tym bardziej rozmawiać z ich pracownikami w celu „załatwienia pewnej sprawy”. W tym przypadku „sprawą” tą było uzyskanie konkretnych, rzetelnych informacji do których każdy człowiek ma prawo. Wszystko jednak przebiegło bardzo pomyślnie, grupa mogła zapoznać się z instytucjami użytku publicznego i żadna sprawa, którą będą musiały załatwić w nich w przyszłości nie będzie już stanowiła problemu. I właśnie o to chodziło! Nasz cel został osiągnięty.

teraz to jest w twoich rekach

 

 Paulina Kiedos – Katarzyńska

 
free pokerfree poker
Ulti Clocks content

godlo polski.svg


 LogoZSP

 Zespół Szkolno - Przedszkolny
ul. Częstochowska 31
42 – 165 Lipie

tel. 34 318 80 88
e-mail  zsplipie@op.pl


 zsp

Przedszkole Publiczne


Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego


Gimnazjum im. Królowej Jadwigi


Film o ZS-P w Lipiu

 klisza

Czerwiec 2017r.

Czerwiec 2014r.
  comenius rgb


herb GMINY LIPIE


logo wiarygodna szkola


DBI

http://bezpiecznie-w-sieci.blogspot.com/


logo glowne


 logo newest


mleko


owoce


sniadanie-daje-moc


logo-trzymaj-forme


kodowanie


logo probramowanie


logo-chd

-Rządowy program

BEZPIECZNA +


unnamed


2016 CodeWeek logo-768x768


1408372303


logo-cyfrowobezpiecznipl(2)