PDF Drukuj Email

maraton 7 grudnia 2012 r. w ZS-P w Lipiu rusza Maraton Pisania Listów

 

   Już w najbliższy piątek mieszkańcy Gminy Lipie będą mogli pomóc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie. Wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów organizowany przez szkolną grupę projektową Amnesty International.

Aleś Bialacki z Białorusi, dziewczyny z zespołu Pussy Riot z Rosji, więzień Guantánamo czy przymusowo wysiedlone rodziny w Rumunii to tylko niektóre z osób, którym będzie można pomóc podczas zbliżającego się Maratonu Pisania Listów Amnesty International.

   Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku Maraton Pisania Listów odbędzie się już po raz trzynasty, u nas w dniu 7 grudnia po raz pierwszy. W czasie Maratonu pisane są ręcznie listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane.

 

   Nasze listy mają znaczenie, potrafią zmienić sytuację osób, w sprawie których je piszemy. Maraton Pisania Listów to akcja, podczas której jednoczymy się w walce o prawa człowieka na całym świecie. Te listy są naprawdę skuteczne mówi Paulina Kiedos Katarzyńska, koordynatorka Maratonu Pisania Listów w Lipiu i animatorka AI.

 

   Maraton Pisania Listów odbędzie się jednocześnie w ponad 200 miejscach w całej Polsce i w około 60 krajach na całym świecie. W Lipiu będziemy pisać w budynku Gimnazjum Zespołu Szkolno Przedszkolnego przy ul. Częstochowskiej 31. Uroczyste rozpoczęcie Maratonu odbędzie się o godzinie 1000, a pisanie potrwa aż do godziny 2000. Wszyscy zainteresowani będą mogli przyjść do szkoły i napisać list. Każdy z gości zostanie poczęstowany specjalnie upieczonymi na tą okazję „ciasteczkami prawo człowieczymi”.

 

   Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane.

 

   W ubiegłym roku, w ponad 200 miejscach w całej Polsce napisano 161 090 listów. Jest to największe w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą liczbę ludzi w obronę praw człowieka.

   Szczegółowy opis sylwetek osób, w sprawie których będziemy w tym roku pisać podczas Maratonu Pisania Listów znajduje się na stronie http://amnesty.org.pl/maraton-pisania-listow.html. Wersja papierowa będzie również dostępna dla wszystkich w miejscach, w których odbędzie się Maraton Pisania Listów.

 

Jak napisać taki list?

   To bardzo proste. Najpierw warto zapoznać się z opisem sylwetki osoby, w sprawie której chcemy pisać i skorzystać ze wskazówek przygotowanych przez Amnesty International. Należy kierować się 5 podstawowymi zasadami: piszemy krótko, jesteśmy uprzejmi, opieramy się na faktach, mamy pozytywne nastawienie i nie ukrywamy się, tzn. warto napisać kim jesteśmy, czym się interesujemy. Dzięki temu możliwe jest, że szybko otrzymamy odpowiedź. Nasz list będzie również bardziej autentyczny. Znajomość języków obcych nie jest wymagana – można pisać po polsku. Wówczas jednak warto podkreślić w treści nazwisko osoby, w sprawie której piszemy, żeby ułatwić adresatowi przyporządkowanie listu do konkretnej sprawy.

 

 Paulina Kiedos – Katarzyńska

 
free pokerfree poker
Ulti Clocks content

godlo polski.svg


 LogoZSP

 Zespół Szkolno - Przedszkolny
ul. Częstochowska 31
42 – 165 Lipie

tel. 34 318 80 88
e-mail  zsplipie@op.pl


 zsp

Przedszkole Publiczne


Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego


Film o ZS-P w Lipiu

 klisza

Czerwiec 2017r.

Czerwiec 2014r.
  comenius rgb


herb GMINY LIPIE


logo wiarygodna szkola


DBI

http://bezpiecznie-w-sieci.blogspot.com/


logo glowne


 logo newest


sniadanie-daje-moc


logo-trzymaj-forme


kodowanie


logo probramowanie


logo-chd

-Rządowy program

BEZPIECZNA +


unnamed


2016 CodeWeek logo-768x768


1408372303


logo-cyfrowobezpiecznipl(2)