PDF Drukuj Email

ROK SZKOLNY 2014/2015
 


„SPRÓBUJ ZGADNĄĆ JAKI TO MIESIĄC”

       Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej wzięli udziału w konkursie „Spróbuj zgadnąć jaki to miesiąc”. W bibliotece szkolnej w Natolinie umieszczone zostały wizytówki miesięcy. Na ich podstawie uczniowie odpowiadali na 12 pytań. Bezbłędnych odpowiedzi udzieliły: Kinga Knop, Wiktoria Wester, Nikola Woźniak i Weronika Żołnowska. Zwyciężczynie w nagrodę otrzymały książki i dyplomy. Gratuluję i zapraszam do udziału w kolejnych konkursach.

008


OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEK

08f125 cd3f3b8b6d5649d88688593ebf85c080.jpg srz p 600 168 75 22 0.50 1.20 0.00 jpg srzW minionym tygodniu wzięliśmy udział w akcji Ogólnopolskie Wybory Książek. Głosy oddało 158 uczniów naszego Zespołu. Każdy z nich na specjalnie opracowanej karcie do głosowania wpisał tytuły jednej, dwóch lub trzech, jego zadaniem, najciekawszych książek.

Najciekawszymi książkami zdaniem uczniów klas I-III okazały się:

Mikołajek - seria

Dzieci z Bullerbyn

Baśnie Jana Christiana Andersena

Kubuś Puchatek

Zezia i Giler

Na liście najciekawszych książek zdaniem uczniów klas IV-VI i gimnazjum znalazły się m.in.:

Harry Potter - seria

Opowieści z Narnii – seria

Akademia Pana Kleksa

Ten obcy

Zwiadowcy - seria

Tajemniczy ogród

Spotkanie nad morzem

Saga Zmierzch

Wykazy wszystkich wybranych książek znajdują się w bibliotece szkolnej.

Sprawozdania z wyborów wraz z wykazami książek zostały przesłane do organizatorów akcji. Uzupełnią one ogólnopolski wykaz książek, który zostanie przesłany do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Patronat nad wyborami objęła pani minister edukacji narodowej Joanna Kluzik – Rostkowska.

Organizatorem akcji jest Redakcja miesięcznika „Biblioteka w szkole” z partnerami:

Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich

Redakcją „Biblioteki szkolne online”

       Wszystkim, którzy oddali swój głos bardzo dziękuję.

galeria

20150225 08241920150225 12223920150302 121941


misie64ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA

„Czy to jutro, czy to dziś,
wszystkim jest potrzebny miś”


Pluszowe misie towarzyszą dzieciom na całym świecie w ich dziecięcych przeżyciach, radościach, smutkach, tęsknotach. Dodają im otuchy, pocieszają, są powiernikami najskrytszych myśli. To przyjaciele na dobre i na złe.

25 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji nasi najmłodsi uczniowie zostali zaproszeni do biblioteki ze swoimi misiami. Były misie małe, średnie i duże, różowe, niebieskie, białe, brązowe, w ubrankach, z kokardami i w kapelusikach... Nie było dwóch jednakowych. Każdy był piękny i wyjątkowy.

Bilioteka mis03Bilioteka mis04Bilioteka mis06

W tym dniu biblioteka ozdobiona została portretami misiów wykonanymi przez uczniów.

Bilioteka mis01Bilioteka mis02Bilioteka mis11

 Można było obejrzeć wystawkę książek, których bohaterami są misie nie tylko te bajkowe, ale również te prawdziwe. Odbyły się konkursy plastyczne dla klas I-II szkoły podstawowej. Natomiast uczniowie klasy III zmierzyli się w konkursie literackim na opowiadanie o swoim pluszowym ulubieńcu. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe. Wszyscy odwiedzający w tym dniu bibliotekę mogli zobaczyć prezentację multimedialną opowiadającą historię pluszowej zabawki. 

Również przedszkolaki mieli okazję świętowania ze swoimi ulubieńcami. Podczas wizyty w bibliotece zapoznali się z misiami – bohaterami książek i filmów. Największą atrakcją była wystawa prac plastycznych „Misio – mój przyjaciel”. Znalazły się na niej nie tylko przepiękne portrety wykonane przeróżnymi technikami, ale również misie uszyte ze skrawków materiałów. Wszystkim zaangażowanym w wykonanie tych prac serdecznie gratuluję! Na koniec spotkania przedszkolaki wysłuchali fragmentów głośno czytanych książek.

Poniżej przedstawiam wyniki konkursów i nagrodzone prace. Wszystkim gratuluję i zapraszam do udziału w kolejnych konkursach. Bilioteka mis10

klasa I – konkurs plastyczny – „Moja pierwsza książeczka z biblioteki”

1. Julia Sitek

2. Julia Wychowska

3. Julia Okłót

4. Paulina Kamińska


Bilioteka mis07


klas II – konkurs plastyczny – „Biblioteka moich marzeń”

1. Jaś Kuc

2. Marcin Jabłonka

3. Aleksandra MichalakBilioteka mis09


klasa III - konkurs literacki –„Opowiadanie o moim ulubionym misiu”

1. Wiktoria Wester (tutaj)

2. Zuzanna Cybińska (tutaj)

3. Nikola Woźniak (tutaj)

4. Weronika Trojak (tutaj)

Agresji mówimy nie!

stopOd 20 do 25 października w bibliotece prowadzone były działania mające na celu przeciwdziałanie agresji wśród uczniów. Aktyw biblioteczny przygotował gazetkę „ Ada, to nie wypada, czyli alfabet dobrych manier dla nastolatka”. Podczas przerw międzylekcyjnych uczniowie dyskutowali na temat właściwych zachowań oraz sposobów przeciwdziałania agresji wśród kolegów i koleżanek. Swoje pomysły zapisali na odrysowanych dłoniach, które ozdobiły naszą bibliotekę. Codziennie podczas przerw uczniowie licznie korzystają z gier planszowych spędzając wolny czas aktywnie, miło i bez przemocy . Czwartoklasiści wzięli udział w zajęciach biblioterapeutycznych pt. „Jestem w porządku – taki, jaki jestem”, celem których było uświadomienie wszystkim, że jeśli ktoś z nas jest inny nie znaczy, że jest gorszy, wręcz przeciwnie każdy z nas jest wyjątkowy na swój sposób. W Natolinie czytelnicy biblioteki wysłuchali fragmentów głośno czytanych książek poruszających tematykę tolerancji oraz wykonali rysunki mówiące o tym, jak należy się zachowywać aby nie krzywdzić innych. Mam nadzieję, że wszystko czego nauczyliśmy się przez ten tydzień będzie miało odzwierciedlenie w waszym zachowaniu. Trzymam kciuki!

Rodziców, nauczycieli oraz młodzież zapraszam do lektury książek poruszających tematykę agresji. Agresywni i bezwzględni – tak często opisywane są dzieci i młodzież naszych czasów. Jak można temu zaradzić? Często jedyną metodą jest karanie; jednak o wiele więcej sukcesów osiągniemy dzięki świadomej pracy nad złością i napastliwością. Warunkiem właściwej komunikacji interpersonalnej jest umiejętność „dobrej kłótni”, która pozwala odreagować emocje, nie upokarza i prowadzi do twórczych rozwiązań. Wykaz książek znajdziecie Państwo w zakładce Materiały dla nauczycieli „ Jak radzić sobie z agresją”.

AGRESJA BIBL.01galeria


1

Gorąco zachęcam do udziału w XXXI Międzynarodowym Konkursie Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej. Konkurs przeprowadzany jest w dwóch kategoriach: wiersz i opowiadanie. Tematyka dowolna. Dla pełnego obiektywizmu oceny w kategorii poezji każdy autor proszony jest o nadesłanie kilku wierszy. Jury pod przewodnictwem Wandy Chotomskiej oceni prace w czterech kategoriach wiekowych: uczniowie klas I-IV, uczniowie klas V-VI szkoły podstawowej, uczniowie gimnazjum i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

Nadesłane teksty konkursowe nie mogą być wcześniej publikowane.Termin nadsyłania prac upływa 15 stycznia 2015 r. Rozstrzygnięci konkursu nastąpi do 15 kwietnia 2015 r., a uroczyste wręczenie nagród
w maju 2015 r.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w konkursie zapraszam do biblioteki szkolnej.


uczenW październiku bibliotekę szkolną odwiedzili najmłodsi czytelnicy. Byli to uczniowie klas I szkoły podstawowej i grupa przedszkolaków z przedszkola w Lipiu. Podczas wizyty dowiedzieli się oni, jak można zostać czytelnikami biblioteki oraz jak należy się w niej zachowywać. Poznali pracę nauczyciela bibliotekarza, księgozbiór biblioteki oraz sposób wypożyczania książek. Zwiedzili również czytelnię, w której największym zainteresowaniem cieszyły się czasopisma o tematyce przyrodniczej. Zapoznali się z wierszem „Prośby książki”, w którym autor prosi o poszanowanie wypożyczonych książeczek. Wszystkim bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądali. Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania. Nasi mali goście wysłuchali czytanych przez nauczyciela bibliotekarza wierszy Marii Konopnickiej. Każdy uczeń wyszedł z biblioteki nie tylko z uśmiechem na twarzy i wizytówką biblioteki otrzymaną na pamiątkę, ale przede wszystkim z obietnicą, że wróci do nas.

Pierwszaki w bibliotece11


grzbiety emil zm

logo calapolska1Tygodnik Polityka, po raz kolejny przekazał naszej bibliotece książki. Tym razem jest to wyjątkowa kolekcja książek dla dzieci z serii: "Cała Polska czyta dzieciom". W imieniu swoim i uczniów serdecznie dziękuję za przekazane dary.

Czytelników zapraszam do lektury.


ROK SZKOLNY 2013/2014


„Jak nasza mama uratowała księżyc”

Dzien MatkiMama to najpiękniejsze słowo świata, to ktoś kto nas kocha, kto zawsze przy nas jest, kto mam pomaga i nas wychowuje - tak mówili o swoich mamach uczniowie klas I i II. Wysłuchali oni opowiadania Joanny Papuzińskiej o tym, jak mama uratowała księżyc, wykonali portrety swoich ukochanych mam i laurki dla nich. Wszystkim mamom życzę radości i zadowolenia ze swoich pociech!

galeriaDni z grą planszową

gryplanszoweOd marca w bibliotece organizowane są dni z grą planszową. Uczniowie mogą miło spędzić wolny czas i poprzez zabawę zdobywać nowe wiadomości i umiejętności. Największą popularnością cieszą się Milionerzy i Scrabble.

galeria


 Czar starych książek

CZAR KSIAZKI19Zapraszam do obejrzenia wystawy pt.: „Czar starych książek”. Przedstawia ona najstarsze egzemplarze książek znajdujące się w zbiorach naszej biblioteki. Polecam - prezentacja wystawy w galerii fotografii poniżej.

galeria

 Święta w naszej bibliotece

dzien ksiazkiKwiecień i maj to miesiące, w których obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, Światowy Dzień Książki i Święto bibliotek. W naszej bibliotece zorganizowano m.in. konkurs na ulubionego pisarza książek dla dzieci. Została nim pani Wanda Chotomska. Uczniowie uczestniczyli w głośnym czytaniu fragmentów wybranych książek oraz wzięli udziału w grach i zabawach edukacyjnych. Największym powodzeniem cieszyły się kalambury!

Po raz drugi odwiedzili bibliotekę przedszkolaki z Natolina, poznali nowe książki, wysłuchali „Historii pewnej książeczki” oraz odegrali scenki prezentujące swoich ulubionych bohaterów książkowych. Wykonali również laurki dla szkolnej biblioteki

biblioteka2 biblioteka3

galeria


200 rocznica urodzin Oskara Kolbergaportret

logoW związku z obchodami 200 rocznicy urodzin Oskara Kolberga uczniowie uczęszczający na zajęcia czytelniczo - medialne wykonali gazetkę tematyczną i przygotowali informacje dotyczące życia i pracy wielkiego etnografa, folklorysty i muzyka.

13


PASOWANIE NA CZYTELNIKA

bilbioteka„My uczniowie pierwszej klasy
Tobie książko przyrzekamy,
że szanować Cie będziemy,
krzywdy zrobić Ci nie damy.
Obowiązków czytelnika
przestrzegać będziemy pilnie
i z Twych rad i Twych mądrości
korzystać od dziś usilnie.
Przyrzekamy!

14 marca 2014 r. w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z uczniami klasy I z okazji „Pasowania na czytelnika”. Pierwszoklasiści poznali zasady korzystania z biblioteki, zapoznali się z księgozbiorem, z zasadami zachowania się w bibliotece oraz postępowania z książką. Zmierzyli się z zadaniami polegającymi m.in. na odgadnięciu tytułów książek i rozpoznaniu ich głównych bohaterów, ustaleniu etapów powstawania książki czy ułożeniu z rozsypanki wyrazowej próśb książek. Wcielając się w rolę ilustratorów wykonali piękne ilustracje do wysłuchanego opowiadania Irany Landau „ Jaś i zaczarowany przyjaciel”. Samodzielnie wykonali również zakładki do książek. Po pozytywnym zdaniu egzaminu złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę otrzymali dyplomy i zaproszenie do korzystania ze zbiorów skarbnicy wiedzy jaką jest biblioteka. Mam nadzieję, że będzie ona zawsze kojarzyła się im z miejscem radosnym i bezpiecznym, które będą chętnie odwiedzać. Serdecznie zapraszam!

Pasowanie na czytelnika1  Pasowanie na czytelnika4

Pasowanie na czytelnika2  Pasowanie na czytelnika6

galeria


03.03.2014 r. TO MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PISARZY.

Święto to zostało ustanowione w 1984 roku przez PEN Club - stowarzyszenie pisarzy założone w 1921 r. w Londynie. Zadaniem PEN Clubu miało być promowania przyjaźni oraz intelektualnej współpracy pomiędzy pisarzami z całego świata. Nazwa ta  jest skrótem utworzonym od  pierwszych liter słów: poets, playwriters, essayists, novelists - poeci, dramatopisarze, eseiści, powieściopisarze. Założycielem Polskiego Klubu Literackiego PEN (1925) i pierwszym prezesem był Stefan Żeromski. Od 2001 roku tę funkcję pełni Władysław Bartoszewski.

W naszej bibliotece również uczciliśmy ten dzień. Uczennice należące do Aktywu Bibliotecznego przygotowały gazetkę prezentującą sylwetki wybranych pisarzy XX w. Dekoracje stanowiły także cytaty o pisarzach. Uczniowie klas I-III wzięli udział w głośnym czytaniu fragmentów wybranych książek i mogli wykonać do nich ilustracje. Chętni uczniowie wykonali portrety swoich ulubionych pisarzy. Odbyły się również zajęcia biblioteczne dla dzieci przedszkolnych, podczas których poznali bohaterów książek dla najmłodszych i oczywiście ich autorów.


Uwaga KONKURSY!!!

Wszystkich chętnych zapraszam do udziału w V Międzynarodowym Konkursie Literackim z cyklu „ZOSTAŃ PISARZEM Z….”

Tegorocznym Mistrzem Konkursu jest znany pisarz książek dla dzieci i młodzieży KAZIMIERZ SZYMECZKO.

Tytuł konkursu: MÓJ ODLOTOWY DZIEŃ

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych. Termin zakończenia konkursu: 19.03.2014 r.

Drugi z konkursów „I TY MOŻESZ ZOSTAĆ MISTRZEM PIÓRA” adresowany jest do uczniów wszystkich typów szkół z terenu miasta Częstochowy i powiatu kłobuckiego. Jest to Konkurs Kaligraficzny. Polega na jak najładniejszym przepisaniu piórem podanego tekstu. Wskazane jest zastosowanie ozdobników – inicjałów czy miniatur. Konkurs trwa do 18.03.2014 r.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w konkursach zapraszam do biblioteki szkolnej. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.


KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI

ksiazkiBiblioteka w ramach współpracy z Księgarnią Taniej Książki po raz kolejny organizuje kiermasz książek. W zamian za to możemy wzbogacić nasz księgozbiór w wybrane książki. Zapraszamy do obejrzenia naszych propozycji i zakupu. Kiermasz będzie trwał do końca marca 2014 r.

Kiermasz ksiazki1 Kiermasz


WALENTYNKI

bildeCoroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Początki walentynek sięgają średniowiecza i wywodzą się z Anglii. Do Polski obchody walentynkowe trafiły w latach 90 XX wieku.  Stałym elementem walentynek jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych ozdobnych karteczek. Czerwone, najczęściej w kształcie serca, opatrzone walentynkowym wierszykiem, a często i miłosnym wyznaniem. Ze świętem łączy się również zwyczaj obdarowywania partnera walentynkowymi upominkami w postaci kwiatów, słodyczy, pluszowych maskotek.

W naszej bibliotece można było kupić lub samodzielnie wykonać kartki walentynkowe. Odbyły się też konkursy przeznaczone dla poszczególnych grup wiekowych. Aktyw Biblioteczny wykonał dekorację walentynkową i wystawę książek o miłości.

BIBLIOTEKA03  BIBLIOTEKA10

Uczniowie podczas wykonywania kartek walentynkowych.

BIBLIOTEKA11

Kartki walentynkowe wykonane przez uczennice klas I-III

BIBLIOTEKA09

BIBLIOTEKA08


JUBILEUSZOWY ROK 2014 ROKIEM CZYTELNIKA

10000027

Sześć i pół wieku temu, 12 maja 1364 roku akt fundacyjny Studium Generale (późniejszy Uniwersytet Jagielloński) wymieniał wśród pracowników uczelni stacjonariusza, który organizował wytwarzanie, udostępnianie i rozprowadzanie kopii ksiąg (wówczas jeszcze rękopiśmiennych), pełniąc tym samym funkcje wydawcy, księgarza i bibliotekarza. Tę datę współczesne środowisko ludzi książki uznaje za początek swoich dzisiejszych zawodów – za początek służby książce w Polsce.

Dla upamiętnienia tej ważnej dla nauki i kultury polskiej rocznicy Komitet Porozumiewawczy Bibliotekarzy, Księgarzy i Wydawców ogłosił Jubileuszowy Rok 2014 czasem wzmożonych i zintegrowanych działań na rzecz wzrostu czytelnictwa oraz poszerzania wiedzy społecznej o książce pod hasłem 650 LAT W SŁUŻBIE KSIĄŻKI.

Powołany został Komitet Organizacyjny Jubileuszu 650 LAT W SŁUŻBIE KSIĄŻKI, w skład którego weszli przedstawiciele środowisk związanych z książką i jej upowszechnianiem. Wszystkie te organizacje i instytucje uznają


JUBILEUSZOWY ROK 2014 ROKIEM CZYTELNIKA

źródło: SBP

więcej informacji na stronie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich: http://www.sbp.pl/650PODARUJ KSIĄŻKĘ BIBLIOTECE

Zapraszamy wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców do wzięcia udziału w akcji "Książka dla biblioteki"!

Jeśli masz w domu książkę którą przeczytałeś, a chciałbyś sprawić radość innym czytelnikom, podaruj ją naszej bibliotece. Mamy nadzieję, że akcja będzie cieszyła się zainteresowaniem. Za wszystkie książki już dziś serdecznie dziękujemy!

Nasza biblioteka otrzymała już wiele książek od wydawnictw, księgarń i osób prywatnych.

Są wśród nich:

 1. Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
 2. Wydawnictwo Słowo/Obraz/Terytoria
 3. Wydawnictwo G + J Rba
 4. Dom Wydawniczy Rebis
 5. Wydawnictwo Noir Sur Blanc
 6. Tygodnik Polityka
 7. Wydawnictwo Insignis Media
 8. Wydawnictwo Bernardinum
 9. Wydawnictwo Czarna Owca
 10. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
 11. Wydawnictwo Intium
 12. Wydawnictwo Prószyński i S-ka
 13. Wydawnictwo Inco-Veritas
 14. Wydawnictwo Stentor
 15. Wydawnictwo Psyche
 16. Księgarnia Akademicka z Krakowa
 17. Księgarnia Bookinista z Warszawy
 18. Księgarnia Sentencja z Lublina
 19. Księgarnia Miła z Mikołowa
 20. Pani Aneta Pawłowska
 21. Pani Anna Wojtyra

Dary książkowe, które Państwo ofiarowaliście są dla nas bardzo cenne. Być może dzięki Wam w przyszłości będziemy mogli cieszyć się z sukcesów naszych czytelników, za co już teraz DZIĘKUJEMY!


 
free pokerfree poker
Ulti Clocks content

godlo polski.svg


 LogoZSP

 Zespół Szkolno - Przedszkolny
ul. Częstochowska 31
42 – 165 Lipie

tel. 34 318 80 88
e-mail  zsplipie@op.pl


 zsp

Przedszkole Publiczne


Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego


Gimnazjum im. Królowej Jadwigi


Film o ZS-P w Lipiu

 klisza

Czerwiec 2017r.

Czerwiec 2014r.
  comenius rgb


herb GMINY LIPIE


logo wiarygodna szkola


DBI

http://bezpiecznie-w-sieci.blogspot.com/


logo glowne


 logo newest


mleko


owoce


sniadanie-daje-moc


logo-trzymaj-forme


kodowanie


logo probramowanie


logo-chd

-Rządowy program

BEZPIECZNA +


unnamed


2016 CodeWeek logo-768x768


1408372303


logo-cyfrowobezpiecznipl(2)