"Wrześniowa ballada"

PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator Izabella Pęcherz   
niedziela, 21 września 2014 18:50

17-IX-1939-r17 września uczniowie ZSP w Lipiu zorganizowali uroczystą akademię pt. „Wrześniowa ballada” poświęconą 75 rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. W czasach PRL data 17.IX.1939r. nie miała racji bytu. Nie zamieszczano jej w podręcznikach szkolnych, nie wolno było mówić głośno o tym, co się wtedy wydarzyło. Tymczasem jest ona nie zwykle ważna, bo uosabia IV rozbiór Polski i nowy podział Europy na wolną i demokratyczną oraz zniewoloną i komunistyczną.

Dopiero upadek komunizmu w 19894. Zapoczątkował proces odkłamywania naszej narodowej historii. Dziś głośno mówi się o tym, że wkroczenie Armii Czerwonej 17. IX.1939r. do Polski zmieniło losy II wojny światowej. Jego konsekwencją była zbrodnia katyńska i tragedia polskich rodzin zwana Golgotą Wschodu.akademia5

Dziś, żyjąc w wolnej Ojczyźnie, powinniśmy wiedzieć i pamiętać o tym, co miało miejsce 17. IX.1939r. i jakie wycisnęło piętno na życiu kilku pokoleń naszych rodaków.

Akademia „Wrześniowa ballada” przygotowana pod kierunkiem pani Jolanty Cyprych, pana Andrzeja Cera, pani Magdaleny Sedun i pani Moniki Mach została także pokazana szerszej widowni 14.IX.2014r. w kościele parafialnym w Dankowie.

galeria

 
free pokerfree poker
Ulti Clocks content

godlo polski.svg


 LogoZSP

 Zespół Szkolno - Przedszkolny
ul. Częstochowska 31
42 – 165 Lipie

tel. 34 318 80 88
e-mail  zsplipie@op.pl


 zsp

Przedszkole Publiczne


Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego


Gimnazjum im. Królowej Jadwigi


Film o ZS-P w Lipiu

 klisza

Czerwiec 2017r.

Czerwiec 2014r.
  comenius rgb


herb GMINY LIPIE


logo wiarygodna szkola


DBI

http://bezpiecznie-w-sieci.blogspot.com/


logo glowne


 logo newest


mleko


owoce


sniadanie-daje-moc


logo-trzymaj-forme


kodowanie


logo probramowanie


logo-chd

-Rządowy program

BEZPIECZNA +


unnamed


2016 CodeWeek logo-768x768


1408372303


logo-cyfrowobezpiecznipl(2)