Światowe Dni Młodzieży 2016

PDF Drukuj Email
wtorek, 02 sierpnia 2016 09:36

logo jmj krakow„Oto jest dzień, który dał nam Pan! Weselmy się i radujmy się nim!” Tymi słowami można by najkrócej określić wspaniałą atmosferę, jaka towarzyszyła wszystkim wydarzeniom drugiego dnia pobytu w gminie Lipie uczestników Światowych Dni Młodzieży - 26 lipca 2016r.

SDM29Wyjazd na Jasną Górę był głównym punktem programu przedpołudniowego, natomiast wieczorem amerykańscy pielgrzymi spotkali się w budynku ZS-P z władzami samorządowymi gminy i powiatu. Spotkanie otworzyła dyrektor ZS-P w Lipiu, Olga Michalak, która powiedziała: Światowe Dni Młodzieży zbliżają się wielkimi krokami. Bez wątpienia jest to okazja do świętowania wiary w Chrystusa z ludźmi ze wszystkich kontynentów. Dzisiaj z wielką radością witam w naszym Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Lipiu

- pielgrzymów z Ameryki ze stanu Dakota Północna

- witam przedstawicieli rodzin goszczących

Bardzo się cieszę, że to spotkanie zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele starostwa i gminy. Witam :

- Przewodniczącego Rady Powiatu P. Zbigniewa Pilśniaka

- Starostę Powiatu Kłobuckiego P. Henryka Kiepurę

- Przewodniczącego Rady Gminy P. Zbigniewa Bystrzykowskiego oraz Radnych Gminy Lipie

- Wójt Gminy Lipie P. Bożenę Wieloch

- Proboszczów parafii Danków, ks. Henryka Duszę i proboszcza parafii Lindów ks. Jacka Marcińca

- sołtysów Gminy Lipie

- wszystkich mieszkańców, młodzież

- nauczycieli ZS-P w Lipiu, na czele z ks. M. Chrzęstkiem, którzy przygotowują i organizują te wszystkie wydarzenia w ramach Diecezjalnych Dni Młodzieży.

Wierzę, że ŚDM to będzie piękne Boże wydarzenie pod przewodnictwem Papieża Franciszka, bo przecież mamy już takie doświadczenie z 1991roku, kiedy to ŚDM przewodził Papież Jan Paweł II, A POZA TYM TO JUŻ JEST PIĘKNY CZAS, CZAS INTEGRACJI NA MODLITWIE, SPOTKANIACH, WYCIECZKACH I INNYCH WYDARZENIACH, PODCZAS KTÓRYCH PREZENTUJĄ SIĘ KULTURY NASZYCH KRAJÓW.

Życzę nam wszystkim, aby ten czas wspólnie spędzony był czasem wielkiego działania Ducha Świętego, który połączy pielgrzymów i gospodarzy. Wszystkiego dobrego.

        SDM9 Następnie głos zabrała wójt gminy Lipie, B. Wieloch, która powiedziała min.

„Jest takie miejsce u zbiegu dróg, gdzie się spotyka z Zachodem Wschód” . I w tym właśnie miejscu teraz się znajdujecie. Między Wschodem a Zachodem Europy. W samym jej środku - w Polsce. A Polska to niezwykły kraj. Kraj dumny i niepokonany, bo od tysiąca pięćdziesięciu lat budowany na potężnym fundamencie, jakim jest wiara chrześcijańska i wierność Kościołowi katolickiemu. Z ogromną radością witam Was – Pielgrzymów i uczestników Światowych Dni Młodzieży - w gminie Lipie. To niewielka miejscowość, którą trudno by znaleźć na mapie świata. Nawet na mapie Polski to zaledwie maleńki znak. Ale dla nas, mieszkańców tej ziemi - to miejsce sercu najbliższe, miejsce wyjątkowe i najważniejsze, nazywane przez nas Małą Ojczyzną. (…)

       W imieniu całej społeczności gminy Lipie pragnę wyrazić wielką radość z możliwości goszczenia wśród nas uczestników zbliżającego się spotkania młodzieży całego świata z papieżem Franciszkiem. Mamy nadzieję, że ten czas, który spędzacie w Polsce i w naszych rodzinach, pozwoli Wam, choć w pewnym stopniu, poznać Polskę i Polaków oraz osobiście doświadczyć naszej polskiej gościnności.

       Natomiast starosta kłobucki w swoim wystąpieniu podkreślił z dumą, że stolicą naszego regionu jest Częstochowa i to właśnie ona w 1991r. była miejscem spotkania papieża z młodzieżą całego świata, a był nim wtedy nasz wielki i święty rodak, Jan Paweł II. Na słowa powitania przez władze samorządowe odpowiedział w imieniu pielgrzymów ks. Andrew Jasiński:SDM10

       Dakota Północna to stan zamieszkany przez milionową społeczność, rozproszoną na dość dużej powierzchni. Grupa, która przyjechała do Lipia to osoby z wielu miejscowości, często znacznie oddalonych od siebie. Ale chociaż Polskę i USA dzielą tysiące kilometrów, ludzie z obydwu naszych krajów mają podobne marzenia. Tak samo pragniemy pokoju, bezpieczeństwa ekonomicznego i takiego zwyczajnego szczęścia w życiu codziennym. Chcemy też być dobrymi ludźmi i uczyć się wzajemnie od siebie tej dobroci, bo nie jesteśmy tylko obywatelami poszczególnych krajów, ale jesteśmy obywatelami naszego wspólnego świata. Nasza ojczyzna przypomina Syberię, w zimie mamy prawie -400 C, a lata są upalne, jak tegoroczne lato w Polsce i jak wasze gorące serca, którymi nas powitaliście. Dziękujemy wam za gościnność i za możliwość spotkania z władzami samorządowymi.

Aby wyrazić swoją radość z możliwości goszczenia uczestników Światowych Dni Młodzieży, pani wójt przekazała każdemu z nich upominek złożony ze słodyczy produkowanych wyłącznie w Polsce oraz folderu o gminie Lipie. Był on swoistym uzupełnieniem prezentacji multimedialnych o gminie i o najważniejszych wydarzeniach z historii Polski.

SDM11W części artystycznej dzieci z lipskiego przedszkola zatańczyły, z właściwym sobie wdziękiem, poloneza oraz zagrała Dziecięco- Młodzieżowa Orkiestra Dęta GOK w Lipiu, jednak prawdziwa zabawa zaczęła się po krótkiej przerwie, gdy zaczęła grać kapela góralska rodziny Boguckich z Podegrodzia koło Nowego Sącza. Jak można zobaczyć na zdjęciach tańczyli wszyscy, niezależnie od wieku i stanu, koloru skóry, narodowości czy wykształcenia. Jeszcze raz sprawdził się pogląd, że nic tak korzystnie nie wpływa na integrację międzyludzką jak śpiew i taniec. Trzeba też jeszcze dodać, że szef kapeli, pan Wojtek, ma nie tylko zdolności muzyczne, ale i wyjątkowy talent gawędziarski, który sprawił, że bawiliśmy się znakomicie, ale zapomnieliśmy o upływie czasu! W efekcie spóźniliśmy się więc na Apel Jasnogórski w kościele w Dankowie, który miał tym razem wyjątkową oprawę muzyczną w postaci lipskiego chóru. Po Apelu udaliśmy się pod pomnik Jana Pawła II, aby tam złożyć zapalone znicze i zaśpiewać papieską „Barkę”.

I kiedy już wszystkim wydawało się, że to koniec, do akcji wkroczył nieoceniony ksiądz Jacek Marciniec i jak nie huknął znienacka, to aż cała Ziemia Lipska zadrżała! Ale za to na bezchmurnym, granatowym niebie pojawił się prawdziwy deszcz cudownych, kolorowo błyszczących fajerwerków! I tym oto bardzo głośnym akcentem, cichy i spokojny, na pozór, proboszcz parafii w Lindowie, ogłosił Lipianom i Amerykanom, że mogą udać się do domów na w pełni zasłużony odpoczynek po pełnym wrażeń dniu.

W organizację ŚDM zaangażowało się wielu nauczycieli i pracowników ZS-P w Lipiu: ks. M. Chrzęstek, A. Pawełoszek, A. Cer, J. Cyprych, W. Cyprych, A. Karkos, Ł. Kędziora, L. Krystek, E. Kuc, A. Osiewacz, I. Pęcherz, A. Podgórska, A. Radek, M. Sedun, R. Walaszczyk-Kałuża, B. Wester, A. Wolska - Bździon, oraz A. Wester z ZS-P w Parzymiechach.

Jolanta Cyprych

galeria

SDM18

 
free pokerfree poker
Ulti Clocks content

godlo polski.svg


 LogoZSP

 Zespół Szkolno - Przedszkolny
ul. Częstochowska 31
42 – 165 Lipie

tel. 34 318 80 88
e-mail  zsplipie@op.pl


 zsp

Przedszkole Publiczne


Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego


Gimnazjum im. Królowej Jadwigi


Film o ZS-P w Lipiu

 klisza

Czerwiec 2017r.

Czerwiec 2014r.
  comenius rgb


herb GMINY LIPIE


logo wiarygodna szkola


DBI

http://bezpiecznie-w-sieci.blogspot.com/


logo glowne


 logo newest


mleko


owoce


sniadanie-daje-moc


logo-trzymaj-forme


kodowanie


logo probramowanie


logo-chd

-Rządowy program

BEZPIECZNA +


unnamed


2016 CodeWeek logo-768x768


1408372303


logo-cyfrowobezpiecznipl(2)