PDF Drukuj Email

ROK SZKOLNY 2016/2017

galeria


PASOWANIE NA CZYTELNIKA

17 maja 2017r. odbyło się w naszej bibliotece spotkanie z pierwszoklasistami, podczas którego złożyli oni uroczyste ślubowanie i zostali przyjęci do grona naszych czytelników. W trakcie zajęć poznali regulamin korzystania z biblioteki, zapoznali się z księgozbiorem, oraz zasadami postępowania z książką. Spotkanie uświetniły dziewczynki z klasy V należące do Klubu Przyjaciół Biblioteki. Wcieliły się one w bohaterów wybranych bajek, przedstawiły krótką inscenizację i wprowadziły małych czytelników w zaczarowany świat książek. Po pozytywnym zdaniu egzaminu pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie i mogli wypożyczyć swoje pierwsze książki. Na pamiątkę otrzymali zakładki i słodkie upominki. Mam nadzieję, że nasza biblioteka będzie zawsze kojarzyła im się z miejscem radosnym i bezpiecznym, które będą chętnie odwiedzać.

IMG 20170517 092536


ZAJĘCIA CZYTELNICZE BIBLIOTECE

IMG 20170220 122208Dlaczego warto czytać? To temat zajęć czytelniczych, w których wzięli udział uczniowie klasy IIIb. Mali czytelnicy podzieli się swoimi doświadczeniami i próbowali uzasadnić, dlaczego czytanie jest tak ważne i po co w ogóle czytać? Okazało się, że książki to nie tylko „nudne” lektury, a w naszej bibliotece można znaleźć wiele ciekawych i interesujących perełek literackich. Uczniowie uświadomili sobie, że czytanie jest kluczem do nauki, bo rozwija wszystkie umiejętności niezbędne w procesie przyswajania wiedzy. Lista zalet płynących z czytania jest długa. Warto wymienić chociażby to, że ćwiczy pamięć, rozwija wyobraźnię, poszerza zasób słownictwa, uczy poprawnej polszczyzny, wskazuje właściwe wzorce postępowania, umożliwia przeniesienie się w inny świat.

Z kolei grupa czwartoklasistów zapoznała się z księgozbiorem podręcznym naszej biblioteki. Podczas zajęć uczniowie poznali różne rodzaje encyklopedii i słowników oraz nauczyli się z nich korzystać. Okazało się, że te „grube księgi” zawierają mnóstwo ciekawych informacji, a korzystanie z nich wcale nie jest takie trudne.ROZWIJAMY NASZE ZAINTERESOWANIA

Nasza biblioteka szkolna to nie tylko miejsce, gdzie można wypożyczyć książkę, przeczytać czasopismo czy przygotować się do zajęć. Tutaj możesz rozwijać swoje talenty plastyczne, miło spędzić czas przy ulubionych grach planszowych takich jak warcaby, Sachy, Monopoly, Scrabble czy Milionerzy, podyskutować na temat swoich zainteresowań - nie tylko czytelniczych, pobawić się w Kalambury czy też posurfować po Internecie – oczywiście w celach edukacyjnych. Serdecznie zapraszam!

IMG 20170213 104655


POCZYTAJ MI PRZYJACIELU

IMG 20170314 10544714 marca po raz kolejny grupa uczennic, tym razem z klasy IV, w ramach projektu Poczytaj mi przyjacielu odwiedziła starszaków w naszym przedszkolu. Dla odmiany czytaliśmy przedszkolakom wiersze Jana Brzechwy. Czytanie poprzedziła krótka prezentacja samego pisarza jak i jego twórczości. Wiersze bardzo spodobały się dzieciom, po raz pierwszy musieliśmy przedłużyć nasze spotkanie i przeczytać więcej utworów niż zaplanowaliśmy. Dziewczynki za piękną prezentację zostały nagrodzone gromkimi brawami. Cieszymy się bardzo, że starszaki z zainteresowaniem słuchają przygotowanych przez uczniów tekstów i zawsze z radością nas witają.


W ŚWIECIE CWANIACZKA I KRAINIE MAGICZNEGO DRZEWAIMG 20170314 103857

14 marca podczas przerw odbyły się błyskawiczne konkursy ze znajomości przygód Cwaniaczka i pierwszej części serii Magicznego Drzewa – Czerwone Krzesło. Książki te cieszą się niezwykłą popularnością wśród naszych czytelników. Zwycięzcą okazał się Piotr Świeży, który wziął udział w obu konkursach i w każdym z nich uzyskał największą liczbę punktów. Kolejne miejsca zajęli: Oliwia Leszczyna, Kinga Knop, Weronika Żołnowska, Wiktoria Wester, Katarzyna Bujak, Julia Łacny, Nikola Woźniak, Jakub Olczyk. Wszystkim gratuluję i zapraszam do udziału w kolejnych konkursach.


 WALENTYNKI

Z okazji Walentynek uczennice z Klubu Przyjaciół Książki przygotowały dla swoich koleżanek i kolegów niespodziankę: „Randkę w ciemno z książką”. Celem tej akcji było przede wszystkim propagowanie i rozwijanie czytelnictwa. Również w ten sposób uczniowie mogli wypożyczyć najnowsze pozycje literatury dla dzieci i młodzieży zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Książki - niespodzianki zapakowaliśmy w papier i posegregowali według grup wiekowych. Akcja cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że musieliśmy kilkakrotnie uzupełniać naszą ofertę. Pobiliśmy w tym dniu rekord wypożyczeń – 52 książki powędrowały do Waszych domów. Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji serdecznie dziękuję i gratuluję dokonanych wyborów. Mam nadzieję, że wybrane przez Was książki, umilą Wam chłodne wieczory i przeniosą w świat fantazji. Może dla niektórych staną się prawdziwymi przyjaciółmi, czego serdecznie wszystkim życzę.

Ale to nie jedyna atrakcja, która w tym dniu miała miejsce w naszej bibliotece. Podczas przerw można było zapoznać się z niezwykle pouczającymi cytatami o miłości, wierności i przyjaźni, wylosować imię swojej przyszłej dziewczyny czy chłopaka, wykonać kartki walentynkowe dla swoich wybrańców, pośmiać się podczas Literackich kalamburów czy posłuchać głośno czytanej książki.

Mam nadzieję, że zabawa była udana. Już dziś zapraszam na następną za rok!

galeria

WALENTYNKI8

WALENTYNKI7


WYNIKI KONKURSU "MÓJ ULUBIONY BOHATER LITERACKI"

Rozstrzygnięty został konkurs plastyczny „ Mój ulubiony bohater literacki”. Z pośród kilkudziesięciu prac wyróżniliśmy 14. Ich autorzy to: IMG 20161207 080554

Bujalska Izabela - klasa III b

Cybińska Julia – klasa II a

Drab Maria – klasa II b

Irach Natalia – klasa III b

Kamińska Paulina – klasa III b

Komorowska Marta - klasa II b

Lipartowska Aleksandra – klasa II b

Osiewacz Szymon – klasa I

Głowa Anna – klasa IV

Kuc Jan- IV

Leszczyna Oliwia – klasa V

Michalak Wiktoria – IV

Płuciennik Agata – klasa IV

Wester Wiktoria – klasa V

Nagrody i dyplomy zostaną wręczone w styczniu, na apelu podsumowującym pierwszy semestr nauki. Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie serdecznie dziękuję.


NOWOŚCI CZYTELNICZE W NASZEJ BIBLIOTECE

Zakończyliśmy zakupy książek ze środków otrzymanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Uczniowie, nauczyciele i rodzice mogli poprzez udział w ankiecie wskazać książki, które ich zdaniem powinny znaleźć się w zbiorach naszej biblioteki. Wszystkim biorącym w niej udział serdecznie dziękuję. Księgozbiór biblioteki wzbogacił się o 813 woluminów o wartości 15 000 zł. Teraz czeka nas kolejny etap – katalogowanie zakupów. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem oglądają zakupione nowości wydawnicze i z niecierpliwością czekają na możliwość ich wypożyczenia. Na niektóre pozycja utworzyła się już przysłowiowa kolejka. Wszystkich czytelników serdecznie zapraszam do biblioteki!

IMG 20161201 093521  IMG 20161201 093553

IMG 20161201 093610  IMG 20161201 093533


 DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

W tym roku po raz kolejny obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia, który przypada na 25 listopada. IMG 20161125 105841Z tej okazji przygotowano wystawkę książek o misiach - "Misiowa biblioteczka". Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z historią pluszowej zabawki, wysłuchali piosenek, wierszy i opowiadań o misiach. Wykonali kolorowe maski niedźwiadków. Poznali i zwiedzili stronę internetową poświęconą misiom: www.misie.com.pl Nie zabrakło głośnego czytania fragmentów ciekawych książek, których bohaterami są sympatyczne misie. Największą atrakcją okazało się rysowanie misiów z zasłoniętymi oczami. Uczennice z Klubu Przyjaciół Książki odwiedziły w przedszkolu grupę starszaków prezentując im fragmenty książek o przygodach Misia Uszatka. Przedszkolaki rozwiązywali rebusy i zagadki poznając w ten sposób „sławne” misie.

galeria


 WYJAZD DO BIBILOTEKI

26 października 2016r. uczniowie klasy II a gimnazjum i II a szkoły podstawowej uczestniczyli w wycieczce do Publicznej Biblioteki Pedagogicznej mieszczącej się w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Częstochowie. Wzięli oni udział w zajęciach prowadzonych przez pracowników biblioteki. Gimnazjaliści poznali tradycyjne i nowoczesne metody i źródła wyszukiwania informacji, a uczniowie szkoły podstawowej zapoznali się z różnymi tekstami kultury opisującymi piękno pór roku. Po zajęciach mieliśmy możliwość zwiedzenia biblioteki i zapoznania się z zasadami jej funkcjonowania. 

galeria

IMG 20161026 120957


ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ KUNDELKA

Corocznie 25 października, tj. w dzień po wejściu ustawy o ochronie zwierząt, miłośnicy kundelków starają się w sposób szczególny przypominać o miłości ludzi do zwierząt. Również i my postanowiliśmy uczcić ten dzień w naszej bibliotece. Uczniowie przynieśli ze sobą ulubione maskotki – pieski oraz zdjęcia swoich pupili. Podczas przerw młodzi czytelnicy mogli zapoznać się z literaturą dla dzieci i młodzieży poświęconą czworonogom, obejrzeć wystawę pluszowych piesków i namalować swojego Ulubieńca. dzien kundelka6

Uczniowie klasy III a szkoły podstawowej podczas lekcji bibliotecznej poznali historię psa Smutaska, podzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z opieką nad czworonożnymi pupilami i wykonali portrety swoich milusińskich.

W tym dniu gościliśmy również w bibliotece grupę starszaków z naszego przedszkola. Wzięli oni udział w zajęciach bibliotecznych pt. „Chcę mieć psa”. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchali historii psa Dżoka, którego pomnik można podziwiać na bulwarach wiślanych w Krakowie. Dowiedzieli się również jak należy opiekować się zwierzętami i dbać o nie.

Po zajęciach wszyscy zgodnie zadeklarowali, że zawsze będą przyjaciółmi zwierząt

galeriaPOCZYTAJ MI PRZYJACIELU


Uczniowie klas IV- VI szkoły podstawowej realizują projekt "Poczytaj mi, przyjacielu" koordynowany przez szkolną bibliotekę. W czwartek , 29 września, w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania, miała miejsce jego pierwsza odsłona. poczytaj mi przyjacielu8

Celem projektu jest rozbudzenie zamiłowania do literatury, a także kształtowanie nawyku czytania książek i promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. W ramach projektu uczniowie przygotowują regularne spotkania czytelnicze dla przedszkolaków oraz młodszych kolegów i koleżanek z klas I-III szkoły podstawowej. Wspólne czytanie książek przygodowych, wierszy, bajek, baśni to wspaniała zabawa i przygoda. Pierwsze lody przełamali Kasia Bujak oraz Piotr Świerzy z klasy VI. Przedszkolakom zaprezentowali historię Pieciopsiaczków.

Kolejne spotkanie z najmłodszymi czytelnikami to prezentacja opowiadań Roksany Jedrzejewskiej – Wróbel - „Siedmiu wspaniałych”. Zuzanna Cybińska, Wiktoria Wester i Marysia Ladra – uczennice klasy V - przeczytały maluchom opowiadanie o siedmiu koźlątkach. Po jego wysłuchaniu wszyscy zrozumieli, że nigdy nie są sami i zawsze mogą liczyć na pomoc przyjaciół.

Dla młodszych uczniów w bibliotece podczas przerw czytane są fragmenty wybranych książek.

Oczywiście spotkania z ciekawą książką będziemy kontynuować. Już kolejni wolontariusze z zapałem uczą się swych ról.

galeria


Biblioteka szkolna ogłasza konkurs na

"Najlepszego Czytelnika Roku 2016/2017"

REGULAMIN KONKURSU

Cele konkursu:
-Promocja czytelnictwa.
-Utrwalanie nawyku obcowania z książką.
-Podnoszenie kultury czytelniczej uczniów.
-Zachęcenie do czytania książek spoza kanonu lektur obowiązkowych.
-Kształtowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem i przekazywania zapamiętanych wiadomości.

Zasady konkursu:
Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich uczniów naszego Zespołu.
Czas trwania konkursu – wrzesień 2016r. - czerwiec 2017r.
Ocenie konkursowej podlega aktywność i kultura czytelnicza uczniów, której wyrazem jest liczba wypożyczonych i przeczytanych książek,
terminowość oddawania książek przez czytelnika, dbałość czytelnika o wypożyczone książki, kultura zachowania ucznia w bibliotece.


Zwycięzcy zostaną wyłonieni w trzech kategoriach: 

                   1. Czytelnik Roku klas I-III Szkoły Podstawowej 

                   2. Czytelnik Roku klas IV-VI Szkoły Podstawowej 

                   3. Czytelnik Roku Gimnazjum.

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 14.06.2017r.
Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody oraz dyplomy.
Rozdanie nagród laureatom konkursu, odbędzie się w dniu zakończenia roku szkolnego.

Zostań najlepszym czytelnikiem w naszej szkole i zdobądź nagrodę!1408372303Z ogromną przyjemnością informujemy, że w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” dotyczącego wspierania w latach 2016–2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych, nasza szkoła otrzymała środki finansowe na zakup książek do szkolnej biblioteki.


UWAGA UCZNIOWIE, RODZICE I NAUCZYCIELE!


Prosimy o zgłaszanie propozycji książek, które powinny Waszym zdaniem znaleźć się w naszej szkolnej bibliotece. Wszelkie uwagi, propozycje  prosimy zgłaszać wychowawcom, nauczycielom polonistom i bibliotekarzowi szkolnemu.


Liczymy na Wasze zainteresowanie i zaangażowanie!NARODOWE CZYTANIE - „QUO VADIS” HENRYKA SIENKIEWICZA


W piątek 09.09.2016r. nasza szkoła przystąpiła do akcji społecznej propagującej czytelnictwo i znajomość literatury narodowej – Narodowe Czytanie. W tym roku było to „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza - książka, która nawiązuje do obchodzonego w Polsce Roku Henryka Sienkiewicza. W auli Domu Kultury w Lipiu tę właśnie lekturę czytali dla uczniów: p. wójt B. Wieloch, p. dyrektor Olga Michalak, nauczyciele: p. Anna Wojtyra, Renata Walaszczyk – Kałuża, p. Teresa Podruczna – była nauczycielka gimnazjum oraz uczniowie: Adam Haniszewski, Jakub Szczepaniak, Sonia Krupińska, Jakub Olczyk, Kacper Kuc, Szymon Kałuża i Julia Zawisza.

           Przypominamy, że akcja Narodowe Czytanie organizowana jest od 2012 roku. Jej celem jest rozpowszechnianie czytelnictwa i wzmacnianie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania.

          Mamy nadzieję, że tego typu akcje spowodują wzrost czytelnictwa wśród naszej młodzieży.


galeria 
free pokerfree poker
Ulti Clocks content

godlo polski.svg


 LogoZSP

 Zespół Szkolno - Przedszkolny
ul. Częstochowska 31
42 – 165 Lipie

tel. 34 318 80 88
e-mail  zsplipie@op.pl


 zsp

Przedszkole Publiczne


Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego


Gimnazjum im. Królowej Jadwigi


Film o ZS-P w Lipiu

 klisza

Czerwiec 2017r.

Czerwiec 2014r.
  comenius rgb


herb GMINY LIPIE


logo wiarygodna szkola


DBI

http://bezpiecznie-w-sieci.blogspot.com/


logo glowne


 logo newest


mleko


owoce


sniadanie-daje-moc


logo-trzymaj-forme


kodowanie


logo probramowanie


logo-chd

-Rządowy program

BEZPIECZNA +


unnamed


2016 CodeWeek logo-768x768


1408372303


logo-cyfrowobezpiecznipl(2)