PDF Drukuj Email


Innowacja programowa

"Programowanie - zakodujmy swoją przyszłość"


Od 1 września 2016r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Lipiu realizowana jest innowacja, która obejmuje prowadzenie zajęć w zakresie nauczania programowania. W klasie I i IV SP jest to innowacja programowo – organizacyjna, a w klasach I Gimnazjum – metodyczna.

Istotą programu innowacji jest rozwijanie wśród dzieci nawyków myślowych, które ułatwią im funkcjonowanie we współczesnym świecie. Możliwość taką daje nam oparcie kształcenia informatycznego uczniów na idei tzw. myślenia komputacyjnego Programowanie, obok języka ojczystego i jednego języka obcego jest trzecim językiem, który każdy człowiek powinien znać choćby na podstawowym poziomie, by rozumieć otaczający go ówczesny świat i zachodzące w nim zmiany. To język przyszłości i świetna gimnastyka dla mózgu.

Programowanie uczy wielu umiejętności, które są kluczowe w dzisiejszym świecie – świadomego korzystania z technologii, analizowania informacji, wykorzystywania wiedzy w praktyce, kreatywności, samodzielnego dochodzenia do rozwiązań i pracy w zespole. Dzięki programowaniu młody człowiek nie jest tylko biernym odbiorcą technologii, ale potrafi sam z jej użyciem realizować własne projekty. Wiedza i umiejętności przyswojone na zajęciach z programowania pozwolą naszym uczniom nadążać za postępem nowoczesnej techniki, przyczynią się do rozwoju wielu kompetencji i ułatwią opanowanie wiedzy i umiejętności przydatnych w codziennym, dorosłym życiu, wpłyną pozytywnie na rozwój intelektualny. Poza tym uczniowie rozwijać będą umiejętności logicznego myślenia, intuicji, wyobraźni i wnioskowania, kreatywności i pomysłowości, cierpliwości i wytrzymałości,

Realizacja zajęć rozpocznie się od wprowadzenia prostych gier, zabaw logicznych i szereg różnych obudowanych dobrą narracją gier matematyczno-przyrodniczych, aż po programowanie. W ramach zajęć dzieci będą się uczyły programowania w języku scratch. W klasie I SP – Scratch Junior, w klasie IV SP Scratch Junior i Scratch, a w klasie I Gimnazjum – Scratch. Jest to bardzo przyjazny, łatwy oraz intuicyjny w użyciu program nadający się już dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Działa na zasadzie logicznej układanki i pozwala uczniom tworzyć gry, pokazy multimedialne, historyjki i inne projekty. Podczas zajęć dzieci poznają takie zagadnienia jak program, algorytm. Jego dużą zaletą jest błyskawiczny efekt, jaki widzi uczeń po uruchomieniu stworzonego przez siebie programu. Ma to ogromne znaczenie, gdyż uczniowie oczekują szybkich rezultatów swojej pracy. Ten sposób nauki pozwala też utrzymać ich uwagę i motywację do dalszego zgłębiania tajników programowania. Poza nauką programowania jest to również wspaniała alternatywa dla dzieci spędzających mnóstwo czasu przy komputerze grając w gry.

Praca z uczniami na zajęciach programowania polega na:

-  grach i zabawach logicznych,

-  budowaniu algorytmu z klocków logicznych,

-  rozpoznawaniu prostych algorytmów matematycznych, nastawieniu na myślenie problemowe,

-  nauczeniu uczniów sterowania urządzeniem programistycznym (robotem),

-  kreatywnym tworzeniu i zapisywaniu historyjek w języku programowania,

-  testowaniu programów pod względem zgodności z przyjętymi założeniami,

-  objaśnianiu przebiegu działania programów,

-  tworzeniu programu sterującego urządzeniem,

-  rozwiązywaniu problemów w grupie i czerpaniu korzyści ze wspólnego rozwiązywania problemów,

          -  określeniu zawodów i przykładów z życia codziennego do wykorzystania programowania.

Efektem wdrożenia programu innowacyjnego będzie nabycie przez ucznia umiejętności logicznego myślenia, zwiększenie jego motywacji do nauki języka programowania oraz wiary we własne możliwości.

20160916 110602 20160916 110629
20160916 110637 20160923 111653
20160923 113011 20160930 112020
20160930 112034 20161007 112152
20160930 131901 20160930 131922

 
free pokerfree poker
Ulti Clocks content

godlo polski.svg


 LogoZSP

 Zespół Szkolno - Przedszkolny
ul. Częstochowska 31
42 – 165 Lipie

tel. 34 318 80 88
e-mail  zsplipie@op.pl


 zsp

Przedszkole Publiczne


Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego


Gimnazjum im. Królowej Jadwigi


Film o ZS-P w Lipiu

 klisza

Czerwiec 2017r.

Czerwiec 2014r.


  comenius rgb


herb GMINY LIPIE


logo wiarygodna szkola


DBI

http://bezpiecznie-w-sieci.blogspot.com/


logo glowne


 logo newest


mleko


owoce


sniadanie-daje-moc


logo-trzymaj-forme


kodowanie


logo probramowanie


logo-chd

-Rządowy program

BEZPIECZNA +


unnamed


2016 CodeWeek logo-768x768


1408372303


logo-cyfrowobezpiecznipl(2)